VIM gingen wonen op Huisduinen. Mijn vader zag de opkomst van de supermarkt (Uipkes) enigszins bezorgd aan: de klanten pakken 2 pakken maar schrikken zich dood bij de kassa! Dat gaat nooit goed. Het is gebleken dat hij geen gelijk had. Wel had hij zich aangesloten bij de VIVO - een soort inkoopcom binatie voor kruideniers. Vader had alleen. Hij was een heerlijke opa voor de kleinkinderen. In de 'Goede Ree' beleefde hij de laatste 2 jaren van zijn leven, het leven van een echte Helderse jongen; zeeman en zakenman met een warm hart. Rie van der Bijl - van der Plaat Alkmaar. van der Plaat, die een kruidenierszaak in de Spoor straat had. Beide broers hadden ieder een eigen manier van zaken doen en klanten verzorging. Zake lijk hadden ze weinig met elkaar van doen. M'n vader leverde ook aan marineschepen, - o.a. De Sfmx(?) en aan de onderzeeër - K18. Het waren grote klanten. De oorlog Mei, 1940, ikzelf een kind van zes jaar. Het is oorlog. Het is oorlog - wat ik heel erg vond was dat 'grote' mensen huilden. Die Kei zerstraat, zo dicht bij het doelwit de werf - wat een angst bij die vreselij ke lucht aanval len, waarbij de hemel zich rood kleurde door de branden. Nog ruik ik de lucht van verbrand hout en zurige kalk en zie het stro uit de kapotte plafonds steken. Ons huis - alleen de ramen sprongen door de grote luchtdruk! Veel mensen vluchtten Den Helder uit: enkele maanden woonden we bij Jan en Alie Sleutel aan de Lange Vliet, later ruim 1 jaar op Callantsoog. M'n vader runde zo goed als het ging z'n zaak. (reed elke dag op z'n motor heen en weer). Toch weer terug naar Den Helder. Bijna alles op de bon - veel extra werk! September 1944 - Na Dolle Dinsdag moest heel Den Helder eva cueren. Mijn vader wilde z'n zaak niet zomaar prijs geven aan de Duitsers en belandde bijna in de gevan genis omdat hij zonder bon ging verkopen (wel met echt zilvergeld!). Dit was de Ortskommandat te gortig en werd hij opgepakt (samen met Mooij). Jan Th. Bre- mer heeft er een mooi verhaal over geschreven - het liep goed af - maar wij met ons grote gezin ondertus sen - belandden eerst bij een boer aan de Kreil en later in Wieringerwaard. Af en toe ging vader wel eens naar Den Helder om zout te halen waar hij mee kon ruilen voor tarwe en andere artikelen. De boeren vroegen zout voor de inmaak van vlees en groente. Zo vlug mogelijk keerden we na de oorlog terug en nog zie ik al die dicht getimmerde ramen - het leek wel een spookstad. Terwijl we nog heel lang 'bonnen' had den en we daar zelfs iemand voor 'huurden' onp ze te plakken (in de zondagse kamer) keerden de klanten langzaam maar zeker terug en iedereen moest 'eten!' Voor mijn moeder werd zaak+gezin te zwaar en we Het echtpaar Comelis van der Plaat en Willemina Leijen. De vim werd ver kocht in kartonnen busjes met gaatjes. zijn tol betaald - zware bronchitis Jaap Weerstand nam aanvankelijk de zaak waar, maar die begon na verloop van tijd voor zichzelf. Ten slotte verkocht vader op 17 april '50 de 'goodwill' aan Arie Dijkshoorn. Ongeveer tien jaar later werd het pand verkocht voor ca 57.000.- aan de firma Van Praag. Enkele jaren verleende hij de broer van z'n schoonzuster - Jos Booy (Kolenhan del) - nog wat hand en spandien sten. Veel reizen werden gemaakt naar z'n kinderen in Nederland, in Australië en Zuid Afrika, eerst samen met m'm moeder later EM KAN" MET KRASSEH DE BEKENOE BELE BUS, DIE MOET U HEBBEN! 8

Levend Verleden - Den Helder | 1998 | | pagina 8