len hem hij me >96) en mmer p dat er ook [jn it ik m'n aens e, en zo we een met e als vee hitect tand r zoon irachter en een een gang die vanuit de winkel ook toegang bood naar een plaatsje en het er achterliggende pakhuis (voor de voorraden) met een zoldertje. In het huis zelf was er op de eerste verdieping de 'zondagse zitkamer'. Gang en ouderslaapkamer met openslaande deuren naar een plat. Op de tweede verdieping een in mijn gedachten, vrij grote overloop drie slaapkamers en een badkamer met ligbad en kur ken vloer. De fietsen (en auto ped) reden we naar het pak huis waar we ook konden komen door een steegje van uit de Graven straat. Mijn vader had in die tijd voor uitstrevende ideeën. Op no. 67 waren er al snijmachines en in het nieu we pand kwam er een grote frigidaire, met raam naar de zaak - voor de fijne vleeswaren - Hij ver kocht graag goede merkartikelen, zoals fijne chocola van Verkade, Droste en Van Houten. Snoepjes en tof fees o.a. van Van Nelle, drop van Kiene en kauwgom van Wrigley. Ik herinner mij de vierkante Verkade blikken met zo'n rond raampje, vol heerlijke koekjes en snoepjes ook in grote stopflessen - zuurtjes. Bijna alles werd verkocht in puntzaken of een meer recht model. Die zakken hingen o.a. aan een touwtje boven de toonbank. Op die toonbank stond natuurlijk de kassa en de rode weegschalen van Van Berkel met de koperen gewichtjes. Voor de zware balen suiker en meel stond er in het pakhuis een bascule. In deze tijd kunnen we het ons niet meer voorstellen: er was bijna niets machinaal verpakt. De Vim en de Ata (schoon maakmiddelen) zaten in een soort kartonnen busje met gaatjes. Zelfs, de groene zeep werd los verkocht, verpakt in speciaal papier. Koffiebonen D.E., thee (v Nelle), bloem, griesmeel, rozijnen, alles werd gewo gen en ging in een zak! Opzij van de voordeur stond een grote rode bus met gebrande pinda's (sausies). We aten ze boven een grote krant vanwege de doppen. Verder verkochten we olie - sla olie - raapolie (goed koop) en zelfs stroop los in kannen. Reizigers (verte genwoordigers) werden zeer goede bekenden en veel artikelen kwamen van de grossier (o.a. Grunnwald) en De Keizerstraat waar de kruide nierszaak van Cor- nelis van der Plaat gevestigd was gezien vanaf de Spoorstraat, links het pand van Vroom al Drees- mann. ik weet nog dat ik mee mocht naar Piet Dekker (Zuidstraat?), van wie mijn vader kaas betrok. De bood schappen werden eerst opgevraagd - de klanten woonden allen binnen Den Helder - met een boekje. In rap tempo werden alle artikelen opgenoemd om het geheugen van de klant te helpen, 's Avonds en 's morgens vroeg werden de bood schappen 'klaargemaakt'. Laag voor laag gingen ze in een grote mand met als afscheiding schone jute zakken. De 'knecht' en ook vader zelf bracht de boodschappen rond op een transportfiets. M'n vader had later ook wel een soort kar (met motortje) en daarna een zwart/rode 125CC motorfiets. (Eijs- sink) met zo'n grote vierkante mand er achterop gemonteerd. (Waarin hij mij wel eens naar school bracht). Als mijn vader onderweg was, stond mijn moeder achter de toonbank en was een dienstmeisje voor dag en nacht wel noodzaak. Vergeet niet dat de zaak al om 07.30 open ging en 's avonds sloot om 9 uur. 's Zater dags om 11 uur! Daarna moest de vloer (graniet) nog gedweild en alles worden opgeruimd. Er was een goed contact met z'n broer, Jan 7 m

Levend Verleden - Den Helder | 1998 | | pagina 7