Herinneringen aan de kruidenierszaak van mijn ouders Cornelis van der Plaat (1895-1983) en Willemina Leijen (1899-1971) 6 De Keizerstraat was één van de drie hoofdstra ten van Den Helder: Keizer straat - Spoor straat - Koningstraat. Zelf ben ik geboren in 1934 in de Kei zerstraat no 67 en herinner mij een mooie zonnige dag: op de stoep van de heren kledingzaak van Van Praag stonden tafel tjes en daarop beschuit met oran je muisjes! Er was op 5 augustus 1939 een prinses geboren! Boven veel etalage ramen hingen zonne schermen die bij mij altijd nog een gezellig en beschermd gevoel oproepen. De stoepen langs de winkels lieten voor de fietsers en karren een smalle klinkerstraat over. Mijn vader dus, Cornelis van der Plaat begon in januari 1924, samen met mijn moeder (haar rol wil ik in dit stukje nadrukkelijk vermelden) hun kruidenierszaak op no 67. Zij waren in 1921 getrouwd. Daarvoor (vóór 1924) had Cor de zeeën bevaren als stuurman bij de koopvaardij en zoals in menig Hollander (mens) waren er twee eigenschappen in hem vereend, de zucht naar avon tuur en de zucht naar zekerheid. Het ruime sop had een ruimden kend mens van hem gemaakt en in zijn zaak kwam hem zijn men senkennis goed van pas. Kruidenier Van der Plaat was al een begrip in de vooroorlogse 'Ouwe Helder', met een winkel in de Middenstraat. Aan een oudere zuster heb ik gevraagd of zij nog veel wist van die begin jaren. Wel, mijn grootva der, die ook een kruidenierszaak had in de Oude Helder (Midden straat) hielp hem bij de start. Eén raad die hij zijn zoon meegaf en die mijn vader weer aan ons door gaf was: Zorg zo gauw mogelijk dat je 1000,- op de bank hebt staan, dan heb je altijd wat achter de hand als het wat minder gaat! Een harde werker, dat was hij, samen met mijn moeder (al gauw waren er vier kinderen) en de zaak liep! Volgens Henk Kramer die als 15 jarige jongen een tijd bij hem werkte, was hij hard voor zichzelf maar liet hij deze jonge knaap ook behoorlijk sjouwen! Zware balen suiker moesten de trap worden opgedragen. Henk bezorgde hem ook veel klanten vertrouwde hij me een paar jaar geleden toe (1996) en hij wist zelfs het telefoonnummer nog uit z'n hoofd! Ik begreep dat er naast het harde werken toch ook veel werd gelachen, want mijn vader hield van grappen. Wat ik zeker moet vermelden is dat m'n vader ook een zeer gelovig mens was. Gereformeerd waren we, en dat waren ook veel klanten - zo ging dat vroeger - In augustus 1935 betrokken we een nieuw pand op nummer 52, met Van Grunningen en Schutte als buren. Eerst stonden daar twee oude kleine huisjes. Een architect maakte er een mooi winkelpand van. 10.000,-) (Aannemer zoon van Plaatsman?) Beneden dus de zaak en daarachter een kleine woonkamer (glas en lood raam naar de winkel) - een keuken, wc en bijkeuken en een

Levend Verleden - Den Helder | 1998 | | pagina 6