gehoord van een van de duikers, die bij hem logeerde.' De twee Zwitsers werden later door de opdrachtgeef ster beschuldigd van oplichting. De Helderse duiker Gerard Driehuis, eveneens door Frau Hoechner benaderd, bekeek in 1967 het scheeps wrak. Hij beschreef tegenover de Helderse Courant hoe het achterschip op z'n kop in het zand lag en van de machinekamer alleen de krukas te zien was. Hij onderzocht ook een deel van de laadruimte maar trof er noch cacaoboter, noch goud aan. 'Slechts water, zand en veel zeedieren', tekende de verslaggever op. In 1970 kondigde de Gooi- en Eemlander de oprich ting aan van een nieuwe vennootschap om naar het goud te zoeken. Het is er nooit van gekomen. In 1992 vertelde de Texelse duiker Hans Eelman in het Noord hollands Dagblad dat hij tweemaal bij het wrak was geweest. 'Het goud is er nooit geweest of het zit er nu niet meer in', concludeerde hij. Onlogisch Kalkman is het daarmee eens. 'Het was op zich al onlogisch en omslachtig voor Duitsland om goud van uit een Nederlandse zeehaven naar Denemarken te verschepen. De spoorwegverbindingen functioneerden in die tijd normaal.' De vermeende schat van de Renate Leonhardt heeft een groot aantal mensen eigenlijk alleen maar geld gekost, stelt Kalkman vast. De enige die er beter van werd was het Loodswezen, dat tegen betaling de wrakboeien legde... Kalkman werkte van 1951 tot 1961 als administratief ambtenaar bij dat Loodswezen en herinnert zich nog hoe Visser en Van der Toorn op kantoor kwamen. Ze hadden een kruispeiling verricht op de toren van Den Hoorn en vroegen daarna om een ton boven de Rena te Leonhardt te leggen. Huur: 1500 gulden. 'Kijk', zegt Kalkman, 'ik heb nog een aantekening gemaakt in mijn agenda uit die tijd. 25 augustus 1955: 'Heden is er een boei gelegd op het wrak van de Renate Leonhardt bij Molengat i.v.m. poging tot goudberging.' Is hij zelf nooit aangestoken door de goudkoorts? 'Nee, nee, zeker niet. In wezen lachten we er bij het Loodswezen alleen maar om. En nog steeds geloof ik dat de Renate Leonhardt slechts een gewone cokesboot is geweest.' RONALD DEN BOER Het loodswezen uit Den Helder legde, tegen betaling, in 7955 een boei boven het wrak van de Renate Leonhardt. 30

Levend Verleden - Den Helder | 1998 | | pagina 30