25 te nauwkeurigheid door den scherprechter en zijne adsistenten werden uitgevoerd. Het grootste gedeelte der straffen vóór het Huis- duiner rechthuis ten uitvoer gebracht, waren die van worging, geseling en 't brandmerk; een en ander is optemaken uit de Copiën van de vonnissen, welke alsnog aanwezig zijn, ter gedachtenis aan vroegere wetten en toestanden. Het 'eigen recht' is te Huisduinen blijven bestaan tot aan 't begin dezer eeuw. De staatkundige her vorming, die 't gevolg waren van de omwenteling in 1795, maakten ook een einde aan het 'eigen recht', dat drie eeuwen lang in het land van Huisduinen was uitgeoefend. Alles wat op de uitoefening van dit 'recht' betrekking had, ook het schavot, werd vervoerd naar Alkmaar, en in het oude visschers- dorp bleef van die verouderde De gevangene werd bijgestaan door een geestelijke. instelling niets dan de herinnering over. Volgens de te Alkmaar berustende bescheiden, had de laatste strafoefening te Huisduinen plaats in den jare 1805. Een lid van het teedere geslacht werd toen gegee- seld....We willen gaarne aannemen, dat onze tegen woordige Raadsleden onverschrokken mannen zijn, niet voor het eerste geruchtje vervaard, doch we vree zen, dat werden zij, evenals hunne voorgangers, die op het Rechthuis te Huisduinen zetelden, geroepen om van uit de ramen van het Raadhuis zulke eene executie te aanschouwen, er wel enkelen onder hen zouden zijn, die met of zonder kennisgeving van ver hindering, door afwezigheid schitterden. Wanneer wij in dezen rustigen, kalmen tijd, waarin de lijfstraffelij ke rechtspleging voorgoed tot het verleden behoort, ons te voet of per as naar strand en duin begeven, kunnen we ons, na 't lezen van bovenstaande beschrijving, nog weieens herinneren, dat op de plek ken, die wij passeeren, in vroeger dagen vaak de angstkreten van veroordeelden - soms misschien van onschuldigen - hebben weerklonken! Samengesteld door Loek Deugd.

Levend Verleden - Den Helder | 1998 | | pagina 25