Tl" gemeente bekend te zijn? Dat men zich hier hoofdzake lijk met land bouw en visch- gesteld. Van dier werken, getiteld: 'Wat men van de aarde weet, en hoe men tot de kennis daarvan gekomen is, naar dr. H. Berghaus, hoogleeraar te Potsdam, uit het Hoogduitsch bewerkt door P. Van Os,' kwam dezer dagen, onder het jaartal '1866,' het zevende deel in het licht. Bij het doorbladeren van dit boek, werd onze aandacht getrokken door de beschrijving van de plaats onzer inwoning op pag. 175 en 176. Daar lazen wij de volgende opgaven: 'Het kanton Helder bevat 3 gemeenten, (de Helder, Texel en Wieringen) waar men zich meest met landbouw en vischvangst bezig houdt, terwijl er ook veel loodsen gevonden worden. De Helder, de hoofdplaats, is een groot dorp aan het Marsdiep, op den noordelijksten uithoek van Noorholland, met een nieuw raadhuis, 1 Hervormde, 1 Herstel de Evangelisch Luth, 1 Katholijke en 1 Janseniste kerk, benevens eene synagoge. Het behoort tot de gemeente den Helder en Huisdui nen waar men 16669 inw- telt en belangrijke vestingwerken heeft, welke dienen om de invaart van het Marsdiep te beschermen en waarvan het fort Kroonprins (hier wordt zeker het fort Erfprins bedoeld) het sterkst is' Wat dunkt u, lezer! Van zoo accura te opgaven? Toont de schrij ver niet regt met deze De Linie richting Fort Dirksz Admiraal (1959). vangst bezig houdt, dat is een nieuwtje, dat de schrij ver ons voor het eerst mededeelt. Wij laten hem dan ook gaarne de eer der vinding! Maar misschien is deze beschrijving wel een profecy van den toestand in 1866; - dit jaartal staat immers op den titel! Ons raad huis heeft vrij lang de eer van nieuw te blijven; de schrijver zou, als hij hoorde hoe de gemeenteraad dit jaar reeds tot herstelling van het gebouw is overge gaan, wel zijn ongenoegen te kennen geven over de zeker nuttelooze reparatie van een nieuw raadhuis! De opgave omtrent de kerken is zeker van een ver ver wijderd tijstip, want van de Nieuwe kerk der Hervorm de Gemeente, van de Doopsgezinde, van de Evang. Luth. En van de Chr. Afgesch. Kerk is volstrekt geen sprake. De Huisduiner kerk is almede geheel geen vermelding waardig gekeurd. Wij werden hierop te meer opmerkzaam gemaakt door de schrijver later, bij de vermelding van het O-waarts gelegen Willemsoord, er nog eene nieuwe hervormde kerk als ter loops bij voegt. Als een staaltje van consequentie, kan dienen, dat, ter wijl de schrijver eerst vermeldt, dat de vestingwerken hier uitsluitend 'dienen om de invaart van het Mars diep te beschermen,' hij later weder vertelt, dat 'de Helder ook aan de landzijde geheel is ingesloten.' - Maar nu volgt eene zeer juiste zaakkundige beschrij ving! Let wel op, lezers! - 'Er loopt eene linie van Kijk duin naar eene redoute aan het kanaal (welk kanaal de schrijver hier op het oog heeft, is niet duidelijk, eerst later spreekt hij van het N.H. kanaal), dus ook met insluiting van Willemsoord, dat een weinig oostwaarts 23

Levend Verleden - Den Helder | 1998 | | pagina 23