Op een lichtschip was je altijd blij met het Leger des Heils Langs de Koopvaardersbinnenhaven in Den Helder is het 'lichtschip nummer 10' inmiddels een bekende verschijning. Vrijwilligers zijn druk bezig met de res tauratie, maar maken graag tijd vrij om bezoekers rond te leiden. De sobere inrichting geeft aan dat het leven aan boord vroeger allerminst avontuurlijk en comfortabel was. 'Sommige mannen wasten zich vier weken niet. Je zag niet wat de boven- en onderkant van hun dekens waren, dat rook je gewoon', weet Nieuwedieper Arie Boon. Hij was zelf tot tweemaal toe enkele jaren bemanningslid. Een, naar heden daagse maatstaven, armoedig zeemansbestaan. 'We waren altijd dolblij als we met Kerstmis een pakket van het Leger des Heils kregen...' Herinneringen aan een schip dat nooit ergens naar toe ging. Het lichtschip ligt afgemeerd tegen de kade van de Oude Rijkswerf op de hoek Zuidstraat - Weststraat. We konden slechts hopen dat anderen ons wél in de gaten had den. Als waarschuwing lieten we de nautofoon, de misthoorn, klin ken.' Boon neemt een hap lucht en imiteert met een diepe bas: 'Moe- oeoemmmmm.' Lachend: 'Elke twee minuten moeoeoemmm op zes meter boven je hoofd. Geloof me, daar word je vanzelf knap suf van.' De nummer 10 liep in 1952 van stapel als tweede van de totaal drie lichtschepen die de Rijkswerf Wil lemsoord in Den Helder heeft gebouwd. Nog datzelfde jaar werd het 'uitgelegd' ter hoogte van Dag in, dag uit, lag de 'nummer 10' - ook wel bekend als licht schip Texel - aan zijn ankerketting te trekken. Op. En neer. Op. En neer. Een enkele keer spiegelde de romp zich in de gladde zee. Maar zulke mooie dagen waren zeldzaam. Meestal lag het schip met de kop op de golven te stampen. Op. En neer. Op en... 'Bij hevige storm konden passe rende schepen een veilige haven opzoeken. Wij niet. Wij bleven waar we waren en vielen gewoon uit onze kooien. Bij leer- dikke mist had je weer andere zorgen. Dan ging je in de hut boven zitten wachten op de klap van een aanva ring. Er was geen radar aan boord, dus we zagen niks. Texel. Daar zou het lichtschip, bij toerbeurt, tot begin mei 1989 dienst doen. Arie Boon was in 1954 en 1955 en van 1964 tot en met 1966 een van de elf bemanningsle- 11

Levend Verleden - Den Helder | 1998 | | pagina 11