Gezicht op de haven het Nieu- wediep ca. 1880, pentekening. rant van 14-02-1868 het volgende bericht: - Dezer dagen werd bij den boek handelaar Broekman te Amster dam in het licht gegeven: 'Aan schouwelijke Natuurkunde. Platen voor school en huis, tevens geschikt tot teekenvoorbeelden, geteekend door J.C. Leich, onder leiding van W. Degenhardt.' Deze platen, - waarop of opzettelijk te nemen proeven, of verschijnse len uit het dagelijksch leven, die tot waarnemingen kunnen dienen, zijn voorgesteld, en wel in zoodani ge orde als door den gang van het onderwijs in de physica aangewe zen wordt, - bevatten voorts bij schriften, waaruit blijkt, wat er op voorgesteld en welke natuurkundi ge wet in toepassing gebragt is. Heel bekend geworden zijn de prachtige kleuretsen die Leich ver vaardigde bij de opening van de spoorlijn Alkmaar - Den Helder. Volgens D. Dekker in zijn boek 'ontwikkelingsgeschiedenis en beschrijving der gemeente Helder' (1875) was J.C. Leich (sedert 1863) ook als tekenleraar verbonden aan de Industrieschool waar in de win termaanden avondonderwijs gege ven werd. Maar financieel gezien van het allergrootste belang was zijn benoeming aan het K.I.M. in 1854 (jaarboek Neptunus 1857/1858). Wanneer J.C. Leich er in 1888 mee ophoudt en een opvolger wordt gezocht, blijkt uit de advertentie dat de jaarwedde als plaatselijk tekenmeester 200,00 'en genot van de schoolgelden' is, het tekenonderwijs aan de Industrie school 210,00 per jaar oplevert en het Koninklijk Instituut een jaarlijkse toelage van 700,00 oplevert. Als Leich 65 jaar is en zijn vrouw inmiddels is overle den, ziet hij zich wegens 'lichamelijke gebreken' genoodzaakt eervol ontslag te vragen. Maar dat bete kende nog niet dat hij een pensioen kreeg. Bij de marine niet en bij de gemeente ook niet. Aan het gemeentebestuur schrijft hij dat hij 'nagenoeg geene inkomsten heeft nadat hij ruim 39 jaren in zijn tegen woordige betrekking werkzaam is geweest en daarom gunstige beschikking verzoekt om zijn tegenwoordige Gezicht op de haven het Nieuwe- diep ca. 1880, litho. 102

Levend Verleden - Den Helder | 1998 | | pagina 6