TB idver- enen. rde lardigd rr Hel- t ?ze idia- bt m, fijn werd kin- id ?ugde- werk: ring kamgaren, veaumat (kalfsleer) en chagrijnen lederen damesbottines en molières, waarvan de prijzen uiterst billijk gesteld waren. Rond 1894 hielp vader Jan zijn jongste zoon, Janus, aan een schoenwinkel in Den Haag in de Wagenstraat. De broers Dirk en Janus, die beiden in november 1894 waren getrouwd, hielden veel contact met elkaar en kenden spoedig eikaars wel en wee in de handel. Als Janus in 1902 de hand weet te leggen op een groter pand in de Haagse Wagenstraat beslui ten de beide broers hun activitei ten te bundelen. Dirk gaat zich toeleggen op de fabricatie van allerlei schoeisel en pantoffels ter wijl Janus de verkoop voor zijn rekening neemt. Het winkelpand aan de Helderse Zuidstraat wordt door Dirk aan zijn broer Piet ver kocht en op 7 augustus verhuist hij met zijn gezin naar Den Haag naar de Korte Beestenmarkt. Ach ter de verkoopruimte van het nieuw geopende pand in de Wagenstraat werden de uit Den Helder overgebrachte machinerieën en gereedschappen opgesteld en werd met de produktie begonnen. Enige schoenmakers uit Den Helder die met hun baas waren meegetrokken, aangevuld met een aantal Hagenaars zorgden voor een gestage aanvoer van een gedeelte der te verkopen arti kelen. Omstreeks 1920 traden de Helderse firmanten Jan en Martin Hoogenbosch die in 1918 de beide winkels van hun vader hadden overgenomen en ondergebracht in een naamloze vennootschap onder de 'firma P. Hoogenbosch' toe tot de naamloze vennootschap voor heen Gebroeders Hoogenbosch te Amsterdam. Het winkelpand aan de Weststraat werd door de sloop van een naastliggend perceel uitgebreid met een royale verkoopruimte, een grote etalage, een ruimte voor de opslag van huiden en vellen, een kleine administratie ruimte en op de drie verdiepingen de voorraad voor de handel 'en gros et en detail'. Na vele jaren uiteindelijk mocht het Helderse bedrijf ten gevolge van economische tegenslagen haar einde vinden. M.M.J. Hoogenbosch. Weststraat. 109

Levend Verleden - Den Helder | 1998 | | pagina 13