Herinneringen aan de Oranjefeesten Terugdenkend aan het gedeelte van mijn jeugd dat is gelegen vóór het uitbreken van de ie wereldoorlog, lijkt het net of die tijd bestond uit een aaneenschake ling van Oranjefeesten. Daar waren achtereenvolgens in september 1936 de verloving en in januari 1937 de trouwerij van prinses Juliana en prins Bernhard, gevolgd door de geboorte van prinses Beatrix in januari 1938, het 40-jarig rege ringsjubileum van koningin Wilhelmina in datzelfde jaar en tenslotte in augustus 1939 de geboorte van prinses Irene. Ter gelegenheid van al deze gebeurte nissen werd er in onze stad feest gevierd en deze feesten staan als een soort dia-plaatje, van vaag tot steeds duidelijker, in mijn geheugen gegrift. Heel veel straten hadden in die tijd een buurtvereni ging, die er voor zorgde dat er versierd werd en dat de bewoners feest konden vieren. Overdag waren er de kinderspelen. In die tijd woonde ik met m'n ouders in een kruidenierswinkel op de hoek van de Sluisdijkstraat en de Goversstraat en beide straten hadden zo'n buurtvereniging. Om wille van de commercie droeg m'n moeder beurtelings bij aan één van beide straten met als gevolg, dat ik bij de ene gelegenheid moest zak- lopen in de ene straat en bij een volgende gelegenheid met een aardappel op een lepel moest hard lopen in de andere straat. Het zal ter gelegenheid van de ver loving van het prinselijk paar zijn geweest, dat we als kinderen een lied moesten instuderen onder lei ding van de heer Krijgsman en dat voor het Raadhuis ten gehore moesten brengen. (Dit is een zeer vage herinnering). De geboorte van prinses Beatrix liet nog al op zich wachten en het zal dan ook wel in die januari maand geweest zijn, dat er een storm opstak, die de versiering in de Sluisdijkstraat vernielde, zodat er (niet geheel tot genoegen van m'n moeder in deze niet zo beste tijd), gecollecteerd werd voor her stel. De etalage was al weken op toepas selijke wijze ingericht met o.a. een ooievaar, waar ik later nog lang mee heb gespeeld. Inmiddels was ik tot de lagere school doorgedrongen en (de beel den worden helderder) ik zie nog het hoofd der school, de heer Kramer de morgen van de 31ste januari, we waren nog maar net begonnen, de klas binnenkomen met de mededeling dat er een prinsesje geboren was en we naar huis mochten. HoeraVanwege het prinsesje of het vrijaf.....? Ter gelegenheid van het regerings jubileum van onze koningin kre gen alle kinderen een (ik bezit hem nog) herinneringsbeker. En natuurlijk waren er in die tijd ook versierde optochten. Zo heb ik 4i

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 9