voor het maken van gietwerk. Bij de stoomwerkplaats hoort de ketelmakerij, met daarin de nodige werktuigen tot het pun- chen en knippen van platen en een gloeioven om verschillende vormen die in ketelconstructies voorkomen, aan de platen te kunnen geven. Naast de stoom werkplaats bevindt zich een licht- en weegkraan waarmee machinedelen van maximaal 8 ton kunnen gelicht worden. De smederij waarin zowel licht als zwaar scheepssmeedwerk wordt vervaardigd, bevat onder andere twee stoomhamers, boor- en draaibanken alsmede schroef- snij-, punch- en knipmachines. Tot de smederij behoren verder een koper- en blikslagerij en een loodgieterswerkplaats De huistimmermanswerkplaats waar de verschillende inwendige betimmeringen van de schepen worden vervaardigd of hersteld. De sloepenloodsen waarin de sloepen der schepen worden gerepareerd, vernieuwd en opge borgen. Een grote en een kleinere hout- staaf om hout te kunnen buigen in de vorm benodigd voor de scheepsbouw. De kuiperij en blokmakerij voor het herstel van het vaatwerk en het aanmaken van de benodigde blokken van de tuigage. Een loods voor het bergen van masten en verdere rondhouten en het aanmaken of repareren van verschillende delen van tui gage, als marsen, ralings enz. De zeilmakerij en takelzolder tot het aanmaken of herstellen van zeilen en het gereedmaken der nodige tuigage voor de schepen die in dienst of in conservatie zijn. De schilderswerkplaats is aange wezen voor het schilderen en onderhouden van de diverse inventaris, het meubilair van de schepen en verder tot bergplaats De Rijkswerf in de jaren '70. van de benodigde schildersgereedschappen. De magazijnen van uitrusting bevatten alles, dat betrekking heeft op de inventaris, zowel van zeil- als stoomschepen betreffende tuigage, de gewone scheepsbenodigdheden alsmede artilleriezaken. Op het terrein van de werf heeft men bovendien een geschutspark, een laboratorium voor ernstvuurwer- ken en een bergplaats voor ontvlambare stoffen. 7 Deze samenhang van activiteiten, gerealiseerd in de vorige eeuw, met het doel, de uitrusting en het onder houd van de schepen der Marine, is bepalend geweest voor het unieke karakter van rijkswerf Willemsoord aan het Nieuwediep te Den Helder. Dat karakter, z'n grondvorm, z'n buitenschil met unieke industriële gebouwen, z'n natte dok en de twee gegraven droge dokken, is van belangrijke waarde voor ons technisch en industrieel erfgoed. De uitstraling die dit gebied heeft is inmiddels onderkend door het gemeentebestuur van Den Helder, de stichting Cultuurhistorisch Toerisme, de ministeries van onder wijs, cultuur en wetenschappen en economische zaken en de provincie Noord-Holland. 8 Deze instanties hebben het initiatief genomen om op het oude Willemsoord met inachtneming van de histo rische situatie tot planontwikkeling te komen voor een themapark 'Nederland Overzee'. Hiermee wordt de invloed en de uitstraling van de republiek der verenig de Nederlanden en het interne koninkrijk door de eeu wen heen in relatie tot vele landen verbeeld. Juist deze plek is logisch, omdat vanuit hier, de zeeva- 39

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 7