het oog onttrokken kunnen wor den, ligplaats en reparatiemogelijk heden te kunnen bieden. Nadat nog vele commissies zich over de memorie hadden gebogen vond op 25 oktober 1790 de aanbe steding plaats voor de aanleg van een kielplaats aan het einde van het Nieuwediep. Deze kielplaats, Het Nieuwe Werk genaamd, was een door dijken omsloten ruit- Frankrijk had hij in 1811 een bezoek aan Den Helder en het Nieuwediep gebracht en besloten dat daar de grootste marinehaven en marinewerf van Nederland gebouwd moesten worden. De waterstaatkundige Jan Blanken Janszoon kreeg opdracht een zeehavenstad met verdedigingswerken te ontwerpen. Een oud plan van Blanken, daterend uit 1803, bleek de basis te vor men voor verdere uitwerking. 2 Blanken reisde begin 1812 naar Parijs, waar zijn plan voor het Nieuwediep door de Franse ministerraad onder voorzitterschap van de keizer werd goedge- Herstelwerk- zaamheden dok II 75 december 7865. vormig gebied dat door een schut sluis afgesloten werd en zo een natuurlijk droogdok vormde. Ook magazijnen en werkplaatsen wer den gebouwd. In 1792 kwam Het Nieuwe Werk gereed. Daar de huisvestingsmogelijkhe den voor de werklieden uiterst beperkt waren, werden voor hen afgekeurde en opgelegde schepen ingericht. Deze kielplaats, waar slechts enkele schepen behandeld konden worden, kon nauwelijks een echte werf genoemd worden. Dat vond ook keizer Napoleon. Na de inlijving van Nederland bij keurd. Het plan omvatte, behalve de aanleg van de marinewerf, uitgebreide vestingwerken binnen de gor del van de Helderse gemeenschapslinie. Van deze ves tingwerken is slechts weinig uitgevoerd. Van de werf wel. In 1812 werd gestart met een omvangrijke bouw campagne, het graven van de bouwputten voor de te plaatsen voormachine (stoommachine), het droogdok, de zeedoksluis met voorhaven, de koopvaardersbin nenhaven en de aanleg van een groot magazijn. Een van de bijkomende gevolgen van de werkzaamhe den was een aanzienlijke bevolkingsgroei. In totaal waren ongeveer 4.000 man, 2.700 Spaanse krijgsge vangenen en 1.300 man uit de omgeving aan het werk. De arbeiders stonden daar echter niet uit vrije wil; zij waren geprest. Op last van de regering moes ten dorpen en steden, die daarvoor aangewezen 36

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 4