300,- (een jaargeld in die dagen!) aan koopwaar meegenomen op zijn reis. Met de daarop gemaakte winst had hij de reis gemakkelijk kunnen betalen, ja hij hield nog geld over. En natuurlijk had hij dubbel geld voor zijn koeien. Tenslotte had Simon Pietersz. nog een deken meege nomen die 'op 's Heeren graf had gelegen. Dirk Burger van Schoorl, de schrijver van deze wedden- schapverhalen, had de deken zélf gezien! Mr. Dirk Burger van Schoorl was chirurgijn en woonde vele jaren te Oude Sluis in de Zijpe. Uit een in het rijksarchief te Haarlem aanwezige nota riële akte (no. 4585) blijkt dat Mr. Dirk op 16 juli 1696, 46 jaar oud was. Volgens een in het polderar chief van de Zijpe berustend kohier van de familiën (no. 363) uit 1674 woonde de uit Schoorl afkomstige Mr. Dirk als chirurgijn 'aen de Sluys'. Uit een in het Alkmaars gemeentearchief (notarieel archief deel 304, acte no. 125) blijkt dat Mr. Dirk, wonende 'aen de Groote Sluijs 't Ouwe Zijp', ook optrad als 'collecteur' van verschillende soorten belastingen. De belastingen op verbruiksgoederen als bier, zout en brandstoffen werden in die jaren 'verpacht'. De pachter betaalde de geschatte belasting en mocht dan deze belastingen in zijn dorp innen. De winst was voor hem (het eventuele verlies overigens ook). Mr. Dirk heeft later enkele in zijn tijd zeer bekende kronieken geschreven. In de 'kroniek van Medemblik' heeft hij de wedden schappen van Barent (de) Bakker en Simon Pietersz. vermeld. Mr. Dirk Burger van Schoorl, zoals hij zich als als kroniekschrijver noemde, heeft de laatste jaren van zijn leven in Callantsoog gewoond. Daar althans is hij begraven en zijn grafsteen is op het kerkhofje rond de oude dorpskerk tot op heden te zien. J.T. Bremer Literatuur J.T. Bremer, De Zijpe, bedijking en bewoning tot omstreeks 1800, 1985, blz. 76. A.Th. van Deursen, Het kopergeld van de Gouden Eeuw, deel 1, 1978, blz. 104 e.v. Een herberg in de 17e eeuw, koop en verkoop in de her berg gedaan mocht binnen 24 uur worden herroe pen. 62

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 30