Het gebeurde op het Marsdiep afbeeldingen die een goede bij drage leveren aan de beeldvor ming. Zo kwam uiteindelijk het vrijwel complete BoK-verhaal in ons bezit. Bij het 'Roosevelt Study Centre' is Dr. J.L. Krabbendam thans werk zaam als wetenschappelijk mede werker. Door zijn overlijden heeft Idse de Boer helaas geen kennis kunnen nemen van deze laatste kontakten en gebeurtenissen. Jammer, want ook hij was nieuwsgierig gewor den naar het omvangrijke Bok verhaal. Met Adele Bright, de vriendelijke dame in het bezoekers-centrum hebben we nog enige malen kon- takt gehad. Als we op Texel waren stuurden we ansichtkaarten van het eiland naar haar toe waar ze dankbaar op reageerde. Inmiddels is zij de 80 jaren gepasseerd en gestopt met het vrijwilligerswerk. H.B. Boogert Naschrift redactie: Eerder verschenen over dit onder werp in de negende jaargang van dit blad 1. Het verhaal over een zwart schaap en een zwarte bok, door H. van Loo, zie bladzijde 95 en iii. 2.Een zwart schaap en een zwarte bok gevonden, door J.F. Daarnhouwer, zie bladzijde 98 en in. Wedden dat 1624. Heeft Barent Bakker aan den Burg, een Wetspel aangegaan, te weten: dat hij met zijn Baktrog daar hij in bakte, na 't Eiland Wieringen zoude varen, 't welk hij behouden heeft volbragt, en het Wetspel van zijn makker gewonnen, blijkende bij Acte Notariaal daarvan gemaakt zijnde. (Chronyk van de Stad Medemblik door Dirk Burger van Schoorel, gedrukt te Hoorn by jan Duyn, Boekdrukker en Verkooper. MDCCLXVII, blz. 246). Wie voor een dubbeltje geboren is, wordt nooit een kwartje. Zo luidt een bekende uitdrukking. Maar is het waar? Waarschijnlijk zit de onjuistheid van het gezegde in het woordje nooit. Want er zijn echt uit zonderingen en die zijn er ook altijd geweest. Michiel Adriaensz. de Ruyter begon als touwdraaier - in een blauwgeruite kiel, weet u nog? - en eindigde als admi raal. De Leidse molenaarszoon Rembrandt Harmensz. Van Rijn trouwde de rijke burgemeestersdochter Saskia van Uylenburgh en leefde op grote voet. Jan Poppe begon als kantoorbediende en ont-pop-te zich tot koopman van formaat; zijn zoon Jacob werd de rijkste inwoner van het 17e eeuwse Amsterdam. Het was een kwestie van iets (heel goed) kunnen en veel geluk hebben. Maar 't kon (en 't kan nog). Een wel héél simpele weg - naar - omhoog, waar héél veel geluk bij kwam kijken en de nodige lef, was wedden. Vaak was het niet veel meer dan spel, maar soms ook bittere ernst en werd er gewed met als inzet alle have en goed. Met de baktrog naar Wieringen Een aardig voorbeeld van wat wij zouden noemen een 'geintje' was de weddenschap van Raeff Berry in 1617. Hij wedde om twee kannen bier 'dat hij met sijn lichaam geheel naeckt soude loopen over het dorp van Rugge, ende alsoo alle de vrouwen ende jonge doch ters (die aldaer in grooten getale waren) van het dorp wech soude doen loopen, 't welck hij oock heeft geëf fectueerd. U ziet 't, de 'streakers' uit de jaren zeventig van onze 60

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 28