Bok Tower Gardens is het organi seren van culturele manifestaties, en het personeel van het bezoe kerscentrum bestaat alleen uit vrij willigers. In ieder geval, de belangstelling voor Bok was gewekt. Hoewel de autobiografie veel vertelde over Edward Bok, bleven veel vragen onbeantwoord. En vanwege de voorstelling van zaken bij de inlei ding van het boek ook veel twijfel. Erg veel 'veel' dus. Teruggekomem in Den Helder werd een aanvang gemaakt met het verkrijgen van informatie/oW Texel en Den Helder en aanzet om meer over j30£-^n weet te komen. Al geruime tijd voor ons bezoek aan Florida hadden wij kennis gemaakt met de heer Idse de Boer, welke jaren lang op Texel woon achtig is geweest en vanwege zijn functie als belastingambtenaar veel over het eiland wist en ook veel mensen kende. Ons was ook bekend dat hij een groot verzamelaar was van alles wat met Texel te maken had. Hij kon daar boeiend over vertellen. Toen hij bovenstaand verhaal van ons had gehoord werd hij razend enthousiast en beloofde zijn bron nen aan te boren. Maar ook werd duidelijk dat hij afwist van een stukje Bok geschiedenis en ook hij ging aan de slag. Gelijktijdig werden door mij schriftelijke verzoeken om infor matie verstuurd aan het college van B W van Texel en Den Helder, uiteraard met een toelich ting van het hoe en waarom. Een prima gelegenheid voor beide gemeenten om bekendheid te ver krijgen in dit Amerikaanse gebied, zo dacht ik. Texel reageerde onmiddellijk met een ontvangstbe vestiging en de toezegging dat hierop teruggekomen zou worden. Van Den Helder werd niets ont vangen, zelfs geen ontvangstbeves tiging. Omdat ik in mijn verzoek had aangegeven slechts als aangever van het verzoek te fungeren en verdere correspondentie met Bok Tower Gardens kon plaatsvinden heb ik tot voor kort nog geinformeerd aldaar of er enige reactie uit Den Helder had plaatsgevonden. Tot op heden is daar niets ontvangen. Idse de Boer zat niet stil en kwam met allerlei publika- ties en krantenartikelen die over de Bokken waren ver schenen. Hieruit bleek dat er heel wat loos geweest is met deze familie. Reden temeer om verder te zoeken. Ook door toedoen van Idse de Boer werd ik op zeker moment gêï^d door/jfe hepfKaï)el Van Empel, Bureau Intétue Zst]iëAA0. /rfchief van Texel. Hijwerteldê mij dat er inmiddels (13 januari 1992) een Mroeveelheid informatie naar Lake Wales was verstuurd. at er tot dan regelmatig bezoek aan ief had plaatsgevonden door iemand die op zoek was naar informatie over de BoK-familie en van Empel vroeg zich af waarom er opeens van diverse kanten zoveel belangstelling was voor de familie Bok. Dat vond ik ook. Wie was er nog meer op zoek naar het ware Bok verhaal. Het adres van die persoon was bij van Empel in bezit en hij gaf mij het telefoonnummer. Ik belde op en kwam in kontakt met Drs. Hans Krabbendam uit Middelburg. Mijn eerste vraag was naar de reden van zijn belanstel- ling van de BoK-familie. Krabbendam vertelde dat hij was verbonden aan het 'Roosevelt Study Centre' te Middelburg. Hij was bezig met het schrijven van een proefschrift om tot doctor te promoveren. Als zodanig heeft hij o.a. vele malen een bezoek gebracht aan Bok Tower Garden. Dit klonk als muziek in m'n oren. Afgesproken werd dat Hans Krabbendam mij zou laten weten als zijn proefschrift klaar was, ver der speurwerk was voor mij niet meer nodig. Op woensdag 15 maart 1995 is Hans Krabbendam gepromoveerd aan de Rijksuniversiteit te Leiden op het proefschrift: 'The Model Man, A Life of Edward W. Bok, 1863-1930'. Het proefschrift behandelt o.a. de vraag hoe Bok als nieuwkomer in de VS zo'n belangrijke plaats in de samenleving kon veroveren. Ook wordt afgerekend met het door Bok in omloop gebrachte verhaal over zijn afkomst en de reden van emigratie. In het proefschrift staan ook vele 59

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 27