il Bok Tower Gardens rtf BOK TOWER GARDENS 58 Eind 1991 waren mijn vrouw en ik op rondreis door Florida, U.S.A. Tijdens deze reis kwamen we in het plaatsje 'Lake Wales'. Daar werd onze aandacht getrokken door de aanbeveling een bezoek te brengen aan 'Bok Tower Gardens'. Eigenlijk ging het ons om de betekenis van deze drie simpele woorden. En dus werd besloten gehoor te geven aan de aanbeveling en gingen op pad naar Bok Tower Gardens. De Tower Gardens bleken buiten Lake Wales te liggen en de weg er naar toe voerde door prachtige sinaasappel-plantages. Aangekomen op de bestemming was in de verte een toren zicht baar, dichterbij gekomen bleek het een prachtig uit marmer gemaakt bouwwerk met bovenin een caril lon. De toren vormde het centrale punt in een schit terend park met een mooi uitzicht over de omgeving in een oase van rust. Tijdens onze rondgang in dit gebied werd de betekenis van de woorden Tower en Garden duidelijk. Bleef over het woord Bok. Naar Hollandse begrippen kon dat maar één betekenis hebben, echter we waren niet in Holland. Lake Wales, Honda Op het vrij uitgestrekte terrein was ook een bezoekerscentrum aanwe zig. Daar aangekomen (het was nog vroeg in de ochtend) werden we welkom geheten door een wat oudere zeer vriendelijke dame. Omdat we op dat moment de enige aanwezige bezoekers waren, kregen we de volle aandacht. We werden verzocht het gastenboek in te vullen. Toen dit was gebeurd en we het boek terugschoven stond de dame verstomd van verbazing ons aan te staren en wist op dat moment niet goed wat te zeggen. Wij ook niet. Het duurde niet lang voor we wis ten 'waarom deze reactie' en de betekenis van het woord Bok werd ons ook duidelijk Bok bleek de stichter van 'Bok Tower Gardens' en geboren in Den Helder. De dame (Adele L. Bright) vertelde dat voor zover haar bekend en in ieder geval in de periode dat zij daar werkte geen bezoek uit Den Helder had plaatsgevonden. We werden voorgesteld aan enkele andere medewerksters van het centrum en er werden heel wat vragen gesteld. Ook grote verbazing dat wij niets afwisten van het bestaan van Edward Bok. Maar onze verbazing was groot door het soort vragen welke aan ons gesteld werden over Texel en Den Helder. In een aparte ruimte van het bezoekers-centrum wordt aandacht geschonken aan de familie, stam boom en plaats van herkomst van Edward Bok. De aanwezige info over Texel en Den Helder bleek vrijwel nihil. Bij ons afscheid van Bok Tower Gardens kregen we als aandenken aangeboden de autobiografie 'The Americanization of Edward Bok', een editie uit 1973. Wij beloofden informatie over Texel en Den Helder te verzorgen bestemd voor het bezoekers-cen trum. In de dagen daarna begon ik met het lezen van de autobiografie. Al bij de introductie sloeg de schrik me om het hart en dit betrof de voorstelling van zaken over het eiland Texel en z'n omgeving. Toen ook werd ons duidelijk hoe het kwam dat ons zulke vreemde vragen gesteld werden over Texel en Den Helder. Wat bijvoorbeeld te denken over de vraag of het eiland bij hoog water gedeeltelijk onder water loopt. Enerzijds ook weer niet zo verwonderlijk. Het is ons gebleken dat veel Amerikanen slecht op de hoogte zijn van het geen buiten hun grenzen aanwe zig is. Maar ook de eerbied en respect voor Bok die vooral bij de bewoners van Lake-Wales aanwe zig is en voor wie Bok Tower Gardens al sinds een lange reeks van jaren een extra bron van inkomsten is. Er wordt niet getwij feld over de voorstelling van zaken door Edward Bok in zijn boek. Dat het bezoekers-centrum zo slecht geinformeerd is over voor noemde zaken komt ook door het feit dat het primaire belang van

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 26