J.C. Kikkert. Het licht van Texel 56 (Johannes Ludovicus Kikkert, 1810-1878). Uitgever Verloren/Hilversum. 105 bladzijden. Prijs 25.- De titel van dit boek wijst enerzijds naar het ijveren van de Texelse notaris J.L. Kikkert om een vuurtoren op Texel te krijgen, anderzijds naar de man zelf: voor 19e eeuws plattelandsbegrippen van deze erudiete notaris, dijkgraaf, wethouder, strandvonder, vice- consul voor België, consulair agent voor Sardinië en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland bepaald een licht! De notariszoon Johannes Ludovicus Kikkert ging op dertienjarige leeftijd naar de kweekschool voor de Zeevaart in Amsterdam, maar werd na twee jaar weer thuisgehaald, waarschijnlijk omdat zijn oudere broer Pieter (22 jaar) overleed. Pieter was voorbestemd vader als notaris op te volgen, nu was de beurt aan Johannes Ludovicus. In de hierna volgende periode traden op Texel juist belangrijke veranderingen op: Eierland werd door middel van een stuifdijk met Texel verbonden (1829/30) en in de jaren erna werd de polder Eierland (300 ha) drooggelegd door de Antwerpse zakenman en reder W.J. de Cock c.s. (1835), naar wie De Cocksdorp ook is vernoemd. Tijdens de Belgische Opstand van 1831 meldde J.L. Kikkert zich als vrijwilliger voor de strijd tegen de Belgen - gedurende zijn krijgsdienst hield hij een door hem zelf geïllustreerd dagboek bij. Pas in 1834 keerde Kikkert jr. naar Texel terug waar hij na de dood van zijn vader in 1836 als notaris benoemd werd en in de loop der jaren steeds meer nevenfuncties verkreeg. Eén van die functies, die hem uiteindelijk de kop zou kosten, was die van admini strateur van de eigendommen van Prins Hendrik (de Zeevaarder) in de Prins Hendrikpolder aan de zuid kant van Texel. Zijn populariteit op het eiland was al aardig afgenomen als ijveraar voor een vuurtoren (1864). Voor de scheepvaart een zegen, voor de jutters - en dat waren er nogal wat! - een regelrechte ramp. Erger was dat Kikkert in de jaren zestig steeds meer te kampen had met financiële problemen. Beleggingen mislukten door onvoorzichtige speculaties en pech. Ook als administrateur en bestuurder van de Prins Hendrikpolder faalde hij. Een zakelijk licht was hij bepaald niet. In 1867 was de nood zo hoog gestegen dat hij de wijk nam naar het buitenland. Ruim tien jaar later stierf hij in Maarsen, waar hij ook is begraven. Het verhaal over J.L. Kikkert was in grote lijnen al wel bekend uit het standaardwerk over de geschiede nis van 't Land van Texsel van J.A. van der Vlis (1975). Hier staat 't allemaal nog eens netjes op een rij tje, zij het dat de auteur (geen familie?) niet altijd even nauwkeu rig is. Wat mij betreft had boven dien de betekenis van J.L. Kikkert als kaartenmaker en registrateur van strandingen - hij was een Texelse voorloper van de Stichting Wraksys! - wel wat uitvoeriger uit de doeken gedaan mogen worden. Maar ondanks dat: een aardig boekje voor een redelijke prijs! J.T. Bremer.

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 24