Helderse jaren 1851 t/m 1875 53 L.F. van Loo Aflevering 24 1874 kraamvrouwensterfte scholen overbevolkt veefonds Bevolking Was de groei van het inwonertal in 1873 nogal beperkt, in dit jaar zien we nu een flinke stijging: van 20.104 naar 20.729. En weer leefden er meer man nen dan vrouwen in Den Helder, in tegenstelling tot in vrijwel iedere andere stad in die tijd. Elders waren er namelijk heel wat vrouwelijke dienstboden, afkom stig van het platteland, in de steden. In de Juttersstad werd hun aantal echter ruimschoots over troffen door de militairen, die toen uitsluitend van het mannelijk geslacht waren. Zo telde Den Helder in 1874 bij de landmacht 280 en bij de marine 997 militairen. Inmiddels waren in dit jaar 279 mannen uit de mari- nestad afgereisd naar 'de Koloniën van den Staat'. Als landverhuizers kwamen in de boeken een mingegoede scheepstimmerman met vrouw en twee kinderen, als mede twee mingegoede vrouwen zonder beroep met samen vier kinderen. Zij allen gingen hun geluk in Noord-Amerika beproeven. In het povinciebestuur zaten voor Den Helder Mr. C. Bosch Reitz (fabrikant) en Mr. K.J.C. Stakman Bosse (de burgemeester). Zij waren statenlid, evenals S. Keyser Sz. van Texel. Gemeentebestuur De jaarwedde van de gemeenteontvanger werd met honderd gulden verhoogd tot 1300,Opnieuw had Den Helder een ruim batig saldo op de gemeente rekening: ruim 25.500,De totale inkomsten beliepen bijna 185.000,de uitgaven: 16.2346,92. Bijzonder aan die uitgaven waren circa achtduizend gulden voor nieuwe bestratingen en de aanleg van riolen, alsmede ruim 10.000,voor de bouw van een nieuwe school. Medische politie De typhus vergde dertien slacht offers, de kinkhoest vijf, kanker zes, verdrinking ook zes en een iemand verbrandde. Bovendien overleden twaalf vrouwen in het kraambed aan 'febris puerperalis' (kraamvrouwenkoorts?). 'Zoowel te Ursem en Heerhugowaard als te Helder stierven korten tijd na elkander meerdere kraamvrouwen aan deze ziekte. De verloskundigen die deze vrouwen hadden bijge staan, onthielden zich hierop eeni- gen tijd van alle verloskundige praktijk; nieuwe gevallen der ziek te deden zich daar verder niet voor'. Negen medische scheepskisten van stoomschepen naar de Oost (Indië) werden geïnspecteerd; op de prostitutie is medisch toezicht uitgeoefend. Openbare veiligheid Flinke branden deden zich in 1874 gelukkig niet voor. 'Wel bracht de reddingboot van Nieuwediep op 21 October de 3 man aan boord van het Enkhuizer visschersvaartuig Schoolmatres (leidster) op een school voor kleine kinderen.

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 21