alsmede een diner in de Admiraalszaal in het Paleis. En aan dat diner werd, naast vele marine-autoriteiten, ook deelgenomen door K.W.F.M. (Karei) Doorman, later eskadercommandant van de Nederlandse vloot die in de Javazee ten onder ging. Van die gebeurtenis in het Paleis is een foto bewaard gebleven. Aanvankelijk stond boven op het directiegebouw een installatie, het tijdsein, voortgekomen uit het in de Franse tijd ingevoerde Semaphore-stelsel, waarmee de juiste tijd werd aangegeven. Door middel van handbe diening vielen om exact twaalf uur 's middags de klep pen neer, zodat alle schepen in de haven en op de rede en de walinrichtingen daarop de klok konden controleren en -zonodig- gelijkzetten. Volgens de Zeemansgids voor de Nederlanse kust 1936, blz. 100 werden de borden 5 minuten tevoren in vertikalen stand gesteld en vallen in horizontalen stand te 12 h. o min. o sec. M.T. Amsterdam (n h. 40 min. 00 sec. M.T. Greenwich); gedurende den zomertijd één uur vroeger'. Het jaar waarin dit systeem is verdwenen kon niet meer worden achterhaald. Wel verschenen toen op het gebouw twee hoge masten met antennes, waarmee door middel van 'draadloze telegrafie' ver binding met de schepen op zee mogelijk was. Hieruit kan worden geconcludeerd dat in het gebouw de ver bindingsdienst was gevestigd. Vervolgens kwam de groen geschilderde seinpost op het Paleis, met daarvoor, boven de hoofdingang een mast voor de Nederlandse vlag. In deze seinpost werd continu wacht gelopen door seiners van de marine, die met seinlamp en vlaggen boodschappen wisselden met de schepen in de haven en op de ree. Ook werd van daaruit 's morgens en 's avonds het sein voor de vlaggenparade gegeven. Het klimaat in de seinpost was als buiten: hitte en kou werd de dienstdoende wacht niet bespaard. Via de zolder, een houten trapje en een luik in het dak was de seinpost te bereiken. Eens was op die plaats een duivenhok van waaruit postduiven berichten vervoerden naar schepen op de rede. Zou er toen een matroos met het brevet duiven melker in dienst zijn geweest? De seinpost werd geschiedenis bij het in gebruik nemen van het Havencoördinatiecentrum op Harssens-eiland. (wordt vervolgd). Den Helder, zomer 1996. W. Kalkman Met dank aan: De Heer T. Jansen, hoofd inwen dige dienst commandementsge- bouw. De heer H. den Ouden, hoofd Beheer D.G.W.& T., dienstkring Den Helder. De stichting Historische verdedi gingswerken, Den Helder. Audio visuele dienst Koninklijke marine. Geraadpleegde bronnen: Herstelplaats voor 's Lands Vloot, door M. Bakker (1993). Marineblad, 4e aflevering: 'Willemsoord 20 september 1822- 1922', door J.F. Graadt van Roggen (1922). Beschrijving van Den Helder met het Nieuwediep en Huisduinen, door J. Van Dam den Boumeester (1847). Ontwikkelingsgeschiedenis en beschrijving der gemeente Helder, door D. Dekker (1875). Den Helder.... ze noemden je vroeger Nieuwediep, door drs. Gus H. van Heusden (1975). De Koninklijke marine en haar monument te Den Helder, door dr. L.A.M. Goossens (1974). Krijgsverrichtingen Stelling Den Helder 7/4-1939 tot 14/5-1940, door Marinestaf. 52

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 20