merd in Het Nieuwediep nrs. 3 t/m 7. Hoewel in de loop der jaren onge twijfeld veel bijzondere gebeurte nissen in en bij het Paleis zijn gepasseerd, die echter niet allen geboekstaafd zijn, is het wellicht interessant er enkele, die wel bekend zijn, te vermelden. Zo kreeg de Directeur der Marine, schout-bij nacht D. Buijs, in 1844 een cavalerie-officier te paard op bezoek, die assistentie van de mari ne kwam inroepen bij gerezen moeilijkheden met 400 a 500 opstandige arbeiders op een eiland- Ook in 1918 was de landmacht bij het commande- mentsgebouw, doch wel tengevolge van een veel onaangenamer kwestie. Na afloop van de Eerste Wereldoorlog werd in november 1918, vooral onder de dreiging van geruchten over een op handen zijnde revolutie in Nederland, de vloot ontwapend en de geweren met bajonetten van de manschappen veilig opgeborgen, om eventueel muitende matrozen geen kans te geven aan een revolutie steun te verlenen. In deze 'rode week' van n tot en met 16 november werd gedurende enkele dagen de bewaking van marine objecten, dus ook het commandementsgebouw, over genomen door wèl bewapende militairen van de land macht. Voor en in het gebouw had de Alkmaarsche Infanterie de wacht betrokken. Deze beslissing van de toenmalige Commandant Marine, schout-bij-nacht J. Diner in Admiraalszaal Commande mentsgebouw op 9 juli 1937. Geheel links: K.W.F.M. (Karei) Doorman 3e van links: C. Ritmeester, burge meester van Den Helder 5e van links: Z.K.H. prins Bernhard je bij Kolhorn, die bezig waren met het indijken van de Waard- en Groetpolder. Zonder hier nader in te gaan op deze kwestie en de beslissing van de schout-bij nacht kon worden vermeld dat de legerof ficier niet enthousiast was over de verzorging van het paard in het commandementsgebouw van de marine, dat echter niet was inge richt op het ontvangen van bood schappers te paard. Alberda, is bij het marinepersoneel zeer slecht geval len; vooral de onderofficieren voelden zich aangetast in eer en goede naam. Bij de vele bezoeken, die in de loop der jaren door leden van ons koningshuis aan het Paleis werden gebracht, is er één die door gebeurtenissen achteraf het vermelden waard is. Op 9 juli 1937 bracht Z.K.H. prins Bernhard in het kader van zijn kennismaking met de Koninklijke marine een bezoek aan Den Helder. Een vaartocht met Hr.Ms. onderzeeër 'O 16' en een kranslegging bij het monument 'Voor hen die vielen' op het Havenplein stonden op het programma,

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 19