De Noorderpoort, ingang naar rijkswerf Willemsoord tussen Commandementsgebouw en K.I.M. Ambtenaren van de alhier gevestig de Werf, genaamd Willemsoord. Genoemd Directie-huis, of zoo als het gewoonlijk genoemd wordt, het Paleis, strekt dan ook tevens tot ontvangst van vorstelijke personen, die deze plaats met een bezoek ver eeren. Het is een zeer ruim gebouw en bevat fraai je kamers, die aan alle zijden schoone uitzig- ten opleveren. Voor hetzelve bevindt zich een net aangelegd plantsoen, terwijl een sierlijk ijze ren hek tot den ingang leidt. Achter en van terzijde ziet men een boschje, waaruit men door eenen breeden laan zich naar de Werf Willemsoord kan begeven'. Ook de auteur D. Dekker vermeldt in zijn boek 'Ontwikkelingsgeschiedenis en beschrijving der gemeente Helder' in 1875 in soortgelijke bewoordin gen over het 'schoone, langwerpig- vierkante gebouw van twee verdie pingen met een groot aantal ramen, zijnde het Directiehuis der Marine'. Na het gereedkomen van het Groot-Noordhollands Kanaal in 1824 en het graven van de Koopvaardersbinnenhaven, gewoon Binnenhaven genoemd, werd -ter onderscheiding- de naam Nieuwediep gewijzigd in Buitenhaven. Pas bij raadsbesluit van 28 maart 1967 werd, op voor stel van Burgemeester en Wethouders van Den Helder, uit historische overwegingen besloten de naam van de weg langs de haven weer te wijzigen in Het Nieuwediep. Het commande- mentsgebouw is thans genum- Commandementsgebouw met tijdsein, uitkijkpost en antennemasten. tot de rijkswerf. Bij extreem hoge waterstanden werden in deze toe gang wel zandzakken gelegd (zoals in 1953 en 1954) om het binnens tromen van het zeewater uit de Buitenhaven te voorkomen. Door noodzakelijke verhoging van de havendijk, in samenhang met alle zeeweringen, werd de Noorderpoort in de jaren '60 ges loopt. De op de noordhoek van de paleistuin staande 'Bank van De Jongh' moest om die reden ook verdwijnen. Deze heeft een plaats gekregen op het voorplein van het Marinemuseum aan de Hoofdgracht. In zijn boek 'Beschrijving van Den Helder met het Nieuwe Diep en Huisduinen' vermeldt auteur J. van Dam den Boumeester in 1847 het volgende over het toen twintig jaar bestaande Paleis: 'Het directie-huis der Marine. Dit is een schoon, langwerpig-vierkant gebouw en wordt thans bewoond, behalve door den Directeur en Commandant van de Marine, ook door de Hoofd- 50

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 18