Directiegebouw voor de Marine 49 :oons, Piet ;n een mes erden i die wel est is in de [921). Een 5). gaf annes onlosma- riester. geboren als leraar ge te nscollege lie, van le, edele in Jezus. I74 tij- ij werd iet r.k. t dat hij dominee genbosch Commandementsgebouw der Koninklijke Marine. Het Paleis. Onder deze benamingen stond en staat bij de Koninklijke marine en de burgerij het imposante gebouw bekend aan de boorden van Het Nieuwe- diep. Daar zetelde sedert 1826 de Directeur der Marine, in later jaren met de titel Commandant Marine Willemsoord. En thans, sedert 1 december 1949, de Commandant Zeemacht Nederland (CZMNED) Hoewel de buitenzijde van het gebouw onveranderd lijkt, brengt een nadere beschouwing aan het licht dat er in de loop der jaren toch veranderingen waren, vooral ook aan de omgeving ervan. Als vervolg op het gereedkomen en de overdracht van het door o.a. Jan Blanken Jzn., Inspecteur-generaal van de Waterstaat, ontworpen Maritiem Etablissement Willemsoord in 1822 en de uitwer king en inrichting daarvan door de Inspecteur der maritieme gebou wen L. Valk, ontwierp deze, naast vele andere voorzieningen, ook gebouw nummer 9 uit het plan, zijnde het Directiegebouw. Daarin moesten komen vijf woningen voor onder andere de hoofddirecteur, onderdirecteur en hoofdambtena ren van het marine etablissement. Op 26 januari 1824 werd het aan besteed voor een bedrag van 149.000,(de begroting was 179.000,-) en de aannemer D. de Leeuw uit Den Helder werd bij Koninklijk besluit van 28 janu ari nr. 121 de bouw gegund. Deze bouwde in de tijd van twee jaar en tien maanden (het kwam gereed in oktober 1826) dit gebouw, hetwelk al vrij kort na gereedkomen 'Het Paleis' werd genoemd. Het kreeg de kadastrale omschrijving Sectie D Paleis in jloodlight in 1948 ter gele genheid van de kroning van H. M. Koningin Juliana. nr. 5527. Het afsluitingskanaal rondom het marine-etablissement, later het werfkanaal genoemd, strekte zich uit langs de Hoofdgracht tot aan het Havenplein, en dus ook tot de noordgevel van het gebouw en de er achterliggende tuinen. Deze tui nen werden volgens een in 1825 ingediend plan aangelegd en genaamd het 'Boschje'. In dat plan was opgenomen 'een tentje 't welk op een heuveltje geplaatst is en lig gende in een lommer'. Zou het thans nog aanwezige prieel, of voorheen de muziektent, daar een overblijfsel van zijn (geweest)? Zo had Den Helder en het zich ontwikkelende Nieuwediep een monumentaal gebouw gekregen, waarnaast in 1869 het Koninklijk Instituut voor de Marine (K.I.M.) werd gebouwd ten behoe ve van de officiersopleiding, bei den gesitueerd aan de rijkszeeha ven Het Nieuwediep. Vanaf de Buitenhaven werd tot beide gebou wen toegang verkregen door de monumentale Noorderpoort, die via een brede laan ook toegang gaf

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 17