heid, werd Jan van Buchem toch tot de aanstaande clerus van zijn vaderland toegelaten, zodat hij aan het groot-seminarie te Warmond zijn studiën voltooide. (Dr. J.A. Bornewasser, Duitse bemoeienis sen met de strijd om het Collegium Philosophicum, 1827- 1830, in: Bijdragen voor de Geschiedenis der Nederlanden, dl XIV, 273-301) Dat pastoor Van Buchem naast zijn zielzorgelijke taak ook bredere belangstelling had, met name voor de geschiedenis van zijn land, kan blijken uit het feit dat zijn naam prijkt onder de intekenaren op Nuijens 'Geschiedenis der Nederlandse Beroerten in de 16e eeuw' (IV, Eerste deel, 1869, P.V. achterin) en ook op Van der Aa, Ons Vaderland. Het is pastoor Van Buchem natuurlijk niet vergund geweest een nageslacht te stichten, maar wel gaat een aardige traditie op hem terug. Zijn broer Herman kreeg twee zoons, Piet en Frans. Beide heeroomzeggers vernoemden een zoon naar onze pastoor, beide genaamd Joannes Stephanus van Buchem, en beide jongens werden priester en pastoor: pastoor J.S. van Buchem die wel de 'paus van Rijswijk' werd genoemd (1862- 1942), en J.S. van Buchem die pastoor geweest is in de Haarlemmermeer en in Voorschoten (1863-1921). Een broer van laatstgenoemde, Gerard (1864-1925), gaf ook weer aan een van zijn zoons de naam Joannes Stephanus en ook deze - als was dit privilege onlosma kelijk aan die voor-naam verbonden - werd priester. Hij werd Jezuit en deze J.S. van Buchem S.J., geboren in 1899, heeft zich vermaardheid verworven als leraar in de klassieke letteren aan het Canisiuscollege te Nijmegen, ook enige jaren aan het St Maartenscollege te Groningen. Thans ziet het er naar uit dat die, van pastoor Van Buchem in Den Helder uitgaande, edele traditie, bezig is te stranden in de Sociëteit van Jezus. Pastoor Van Buchem overleed op 7 januari 1874 tij dens een vergadering van het kerkbestuur. Hij werd onder zeer grote belangstelling begraven op het r.k. kerkhof van Anna Paulowna. Het verhaal gaat dat hij zozeer gezien was in Den Helder, dat ook de dominee en de rabbi meeliepen in de begrafenisstoet. M.M.J. Hoogenbosch Rooms-katholieke kerk in Anna Paulowna, pastoor Van Buchem werd begraven op het kerkhof achter de kerk. 48

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 16