46 rietdekker. Daarnaast woont Gijs Wijt, de dorpspolitie. Op nummer 8 woont ambtenaar Fried. Verder staan daar geen huizen. Aan de Proeftuinweg staan ook wat huis jes, zoals nummer 2 waar Kuiper woont, later zou Hendrik de Vries daar gaan wonen. Deze De Vries heeft in de winter ook wat koeien op stal staan, en is aanspreker op het kerkhof. Perceel 4 woont Teun Winter, op nummer 6 Hendrik van Baaren. Jb. IJf woont op nummer 8 en op 10 woont de weduwe Rienstra. Naast haar woont Jelle Stins, en daarnaast op nummer 14 woont Arent Winder. De Schoolweg Laten we nu eens zien wie er aan de Schoolweg woont. Op de hoek met de Langevliet, op nummer 1, ligt de boerderij van Nic. Hoornsman. Aan het perceel 6 staat de brandspuit, de bediening gebeurt met de hand, dus nog van het jaar nul. Perceel 10 en 12 huis vest het woonhuis annex slagers winkel en slachtplaats van Jan Blaauwboer. Ongeveer zo'n zelfde slagerij als aan het Loopuytpark, alleen worden er geen varkens gemest. Het woonhuis en smederij op nummer 14 en 16 is van Gert van Zoonen. Daar worden allerlei smeedwerken uitgevoerd, zoals het beslaan van de paarden met nieu we hoefijzers. Ook het smeden van ijzeren banden om de houten wagenwielen en het repareren van landbouwwerktuigen wordt daar gedaan. De smederij heeft twee smidsvuren, de blaasbalgen staan op zolder en worden met de hand bediend. Aan weerszijden van het smidsvuur staan de aambeelden om het ijzer te smeden. In perceel 18 staat een complete dorsmachine gestald, met stoomlocomotief. Klaas Bakker woont op nummer 20. Op nummer 22 woont tuin dersknecht Klootwijk, hij werkt op de tuin van Zijderveld. Perceel 28 woont rentenier Biersteker. Nummer 30 en 32 is woonhuis annex timmermanswerkplaats van Gerrit Hoornsman. Dit bedrijf is vrijwel identiek aan het bedrijf van Jan de Graaf aan het Loopuytpark. Hoornsman maakt driewielerkar ren en ijzerwerk voor dresseerkar- ren. Hij timmert ook doodskisten, voor de maat gaat hij naar de over ledene. Na het maken van de kist komt de schilder er aan te pas om deze van een kleurtje te voorzien. Zeepkop en Stroopkan Perceel 34 en 36 woont Muntjewerf, later zou Piet Constant er gaan wonen. Het was zo'n woonhuis met krui denierswinkel onder een dak. De meeste artikelen die daar verkocht worden zijn onverpakt. Alles wordt afgewogen en verpakt in papieren zakken met diverse maten, zoals: half ons, ons, half pond, pond, kilo en 3 kilo zakken. Zachte zeep wordt gehaald in een zeepkop die van huis wordt meegenomen. Voor stroop wordt de stroopkan meegenomen. De klompen staan op zolder uitgestald, keurig op maat. Het is tevens de opslagplaats voor al de artikelen. Perceel 38 is cafe met een klein zaaltje dat met twee schuifdeuren afgesloten kan worden. Frans de Beurs woont hier, later Jan Slikker. In dat klei ne achterzaaltje komt eenmaal per week de heer Heeroma uit Huisduinen, hij is daar hoofd van de school. In Julianadorp komt hij tekst en uitleg geven over de aller eerste half-tons Ford. Want voor dat iemand er toe overgaat om iets dergelijks aan te schaffen wil men eerst weten hoe een en ander in elkaar zit. De caféhouder verdient hier weer iets aan want de mees ten nemen toch wel een glas bier of een borreltje. Op zaterdag en zondag wordt daar ook geknipt, knippen voor 15 cent, scheren kost een dubbeltje. De herbergier houdt in de herfst wat koeien voor de melk, bovendien zit hij ook nog in de handel. Op perceel 44 woont metselaar en stucadoor Arie van Dijk. Hij verkoopt stucadoorskalk om te witten. Perceel 46 is een grote houten schuur waar een dorsmachine staat. Nummer 50 is het woonhuis van Klaas Bregman, zijn broer Piet woont Parkstraat 6 Schoolvaart richting de Langevliet

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 14