Julianadorp omstreeks de jaren dertig (3) slot Nu eens zien wie en wat we zoal tegenkomen in de Parkstraat. Op ia staat een grote houten schuur waarin een, door een stoomlocomotief aangedreven, dorsmachine staat. Dit geheel wordt door twee paarden van boer derij naar boerderij gesleept om daar de geteelde tarwe, haver of gerst te dorsen. De dorscombinatie is eigendom van de dorsvereniging. In perceel 3 woont Cor Blokker, die later aan het Loopuytpark ging wonen. Op nummer 5 woont Frans de Beurs, de kastelein van het cafe aan de Schoolweg. Op nummer 7 woont Piet de Winder, de timmer mansknecht. In perceel 9 woont H. Willem, later zou de weduwe Breen daar gaan wonen, de schoonmoeder van Piet Winder. Perceel n woont landarbeider Hendrik Schouten, nummer 13 Jan in 't Veld, op nummer 15 de uit Sliedrecht afkomstige Van De Herik, nummer 17 weduwe De Croos, en daarnaast op 19 postbode Cor Bood. Op nummer 25 woont weduwe Schoorl, de vroegere brandstofhandelaar W. v.d. Vries op 27, nummer 29 wordt bewoond door de weduwe Gorter, grindschipper Willem van Baren is haar buur man op 31. Al deze woningen aan de Parkstraat zijn arbeiderswo ninkjes, met een grote tuin, die een huur opbrengen van 2,- of 2.25. Aan de zuidzijde Terugkerend in de Parkstraat lopen we langs de zuid zijde, langs perceel 26. Daar is de proeftuin van de vereniging, hoofdonderwijzer De Vries heeft de lei ding, tuinder is Hendrik Spanjaard. In de tuin teelt men de fijnere groenten zoals meloenen, asperges, appels, peren en aardbeien. De tuin is in handen van gegoede burgers die zondags met vrouw en kinderen door de tuin wandelen. Winstgevend is de tuin niet. Op het adres 22 en 24 drijft Bram Zijderveld een tuin- dersbedrijf waar vele groenten worden geteeld. Zijderveld gaat met de opbrengst met paard en wagen naar de Helderse veiling in de Van Speijkstraat. Later zou op de percelen 22, 24 en 26, de voormalige tuin derij, de rooms-katholieke kerk gebouwd worden. Piet Waij, de timmermansknecht van Jan de Graaf, woont op nummer 20. Zijn buurman is de rentenie rende Jan Hoep. Perceel 16 en 14, hoek Parkstraat en Landbouw- straat woont Jan Oost. Hij heeft daar een groentenwinkel en vent met paard en kar in de Koegras. Dan aan de andere kant van de Nederlands-hervormde kerk, op nummer 12, woont postbode Gerrit van de Werf, zoon van de Parkstraat 1 45

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 13