svan A.Th. van Deursen, Mensen van klein vermogen is de 1 cende (Het kopergeld van de Gouden Eeuw). Ooievaarpocket (geïllustreerd) :us_ 455 bladzijden, prijs 19.50. ait en >ezet- )45 fees- n voor de Koorn rwoeld 'ordt lam- 1. Het dagelijks brood: over werk en welvaart, lonen en prijzen, armoede en onderstand, huursoldaten en zeehelden, joden en immi granten enz. 2. Volk en cultuur: over rouwen en trouwen, drank en prostitutie, moord en doodslag, opvoeding en onderwijs, kinderarbeid en disci pline. 3. Volk en overheid: over rijkdom en regenten, belastingen en weeldewetten, oproerigheid en ordehandhaving, Watergeuzen en Duinkerker kapers, katholieken en geuzen. 4. Hel en Hemel: over volksgeloof en vroom heid, doopsgezinden, calvinisten en katholie ken en nog veel en veel meer. In 'Mensen van klein vermogen' zijn deze vier delen samengevoegd. Het dagelijkse bestaan van de gewone man in het gewest Holland ten tijde van de 17e eeuw, wordt beschreven in eenvoudig en begrij pelijk Nederlands, gelardeerd met tal van voorbeelden en anekdoten. Het gaat over de onzekerheid van het bestaan, de bestendigheid van het aloude volksgeloof en het 'natuurlijke leven', zoals seks buiten het huwelijk, de grote bierconsumptie, de niet geringe invloed van de plaatselijke bestuurders op het leven van de gewone man. Onwillekeurig denk je soms al lezend: 'hé zou dat typisch Hollands zijn?' 'Een moraal die soms op het hypocriete af meebuigt met de werkelijkheid, waar de plaatselijke overheid zich tamelijk actief opstelt op het gebied van armen zorg, onderwijs, criminaliteitspreventie (het tucht huis), maar ook een land waar de souvereiniteit in eigen kring het recht op een vrije eredienst, de harts Voor de prijs van nog geen twee tientjes ligt nu bij de boekhandel het meesterlijke verhaal over gewone mensen - geen goud, maar kopergeld - in de Gouden Eeuw. 'De veel gehoorde opmerking dat een Nederlandse historicus geen overzichtswerk zou kun nen schrijven dat een breed publiek aanspreekt is aantoonbaar onjuist', schreef het NRC-Handelsblad destijds al bij de verschijning van de eerste vier deeltjes getiteld: J.T. Bremer tochten kan doen oplaaien en de hang naar risico-mijdend gedrag kan doen vergeten'. Er is een uitgebreid register aanwe zig en wie dus (alleen maar) even iets wil opzoeken over Piet Heyn of Prins Maurits, Petten of Huis duinen, kan snel vinden op welke bladzijden daarover geschreven wordt. En dat allemaal voor twee tientjes. Werkelijk het is voor niets. 43

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 11