HELDER - Parallelweg. eens als Roodkapje verkleed in een optocht gelopen en ook was mijn autoped eens versierd met een prachtige hoorn van overvloed. Mijn moeder, die als voormalig hoedenmodiste zeer vaardig was met de latontang, had van laton* het geraamte gemaakt en dit beplakt met mooi zilverkleurig papier. Uit de hoorn stroom den door haarzelf van oranje crèpe-papier gemaakte roosjes. Maar het klokje van zeven uur was in die tijd onver biddelijk, feest of geen feest. En dan lag ik in bed en hoorde buiten de 'grote mensen' hossen en zingen. Ik wenste dat ik groot was, want wat leek dat mooi. Alleen als er een muziekkorps voorbij kwam, kwam m'n moeder naar boven om te kijken of ik nog wakker was en dan mocht ik uit het raam kijken. Volwassenen, die 's avonds wilden genieten van de mooie versiering en verlichting konden dat, als ik me goed herinner, doen per bus van waarschijnlijk de busonderneming van Van der Wijst. Toen in 1939 prinses Irene geboren werd, waren we juist kort daarvoor verhuisd naar de Parallelweg. Hier was geen buurtvereniging en dus ook geen versiering. Maar dat was ook niet nodig, want de Parallelweg met aan beide zijden bomen was van zichzelf al mooi. Toen nog wel De geboorte van Irene betekende het laatste Oranjefeest. Aan het eind van die augustus maand brak de mobilisatie uit en niet lang daarna volgde de bezet ting. Het zou tot de zomer van 1945 duren voor we weer konden fees ten. Mijn kindertijd was intussen voor bij en dus danste ik tijdens de 'bevrijdingsfeesten' 's avonds de 'hokey-pokey'. Ans Koorn laton is met stof of papier omwoeld metaaldraad zoals gebruikt wordt voor kunstbloemen, hoeden, lam penkappen, enz. 42

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 10