116 inkomensgebonden hoofdelijke omslag aan te passen, maar dat zou de meer gegoede kies gerechtigden extra zijn gaan kosten. Opeens horen we niets meer over het gegeven dat de meeste Helderse gezinnen te weinig verdien den om schoolgeld te betalen. Dat was steeds het argument geweest om geen schoolgeld te heffen. Besloten werd nu om per 1 februari 1873 over te gaan tot "de heffing van school geld op de gemeentescholen ten bedrage van vier gulden 's jaars (zeg een dubbeltje per schoolweek, LFvL) per kind met vermindering voor meerdere kinderen uit één gezin". Een arbeider met vast werk zal toen ongeveer een gulden per dag verdiend hebben. "In 1872 is van rijkswege eene inrigting voor de opleiding van hulponderwijzers tot hoofd onderwijzers tot stand gekomen. Door de gemeente wordt lokaliteit met vuur (verwar ming, LFvL) en licht in ééne der openbare scho len verstrekt". De cursus werd in september met vijftien hulponderwijzers geopend. De industrieschool nam in oktober 39 leerlin gen aan, dat "hadden er meer kunnen zijn als de teekenschool niet te klein was geweest om grootere klassen te kunnen bevatten". Eind 1872 telde deze opleiding niettemin in totaal 101 leerlingen, elf meer dan in 1871. Op de zeevaartkundige school volgden achttien leerlingen de lessen. Acht deden examen, twee behaalden het diploma tweede stuurman. "De overigen werden, hoofdzakelijk ten gevolge van onvoldoende praktische kennis afgewezen; hun werd gezegd eerst nog eene zeereis te maken". ARMWEZEN In het algemeen beschouwde het provinciebe stuur de situatie in Noord-Holland als "niet ongunstig". Er was immers ruimschoots werk, de winter was zacht en belangrijke openbare werken (aanleg Noordzeekanaal onder meer) waren ter hand genomen. Daar stond evenwel tegenover de duurte van de eerste levensbe hoeften, alsmede "het laag bedrag der meeste arbeidsloonen". De Nutsspaarbank telde 330 deelnemers en een kapitaal van ruim 34.000,--. In dit jaar werd ruim 16.000 gulden gestort en bijna 8.500,— opgenomen. De overheid verleende machtiging "voor de aanvaarding der volgende makingen en schen kingen: "Aan de armen van alle gezindten te Helder en aan het Algemeen Weeshuis te Helder van Y.C. de Haan respect, 2.000,— en 2.000,—". Deze De Haan vermaakte ook nog 10.000,— aan de armen van alle gezindten te Amsterdam en 2.000,— aan het Hervormd Diaconie Weeshuis aldaar. WATERSTAAT Aan het Helders Kanaal werd niet alleen het normale jaarlijkse onderhoud verricht. Ook werden de landhoofden hersteld, "den val van den Molenbrug "vernieuwd en een aanleg steiger gemaakt in het kanaal achter de Broodsteeg. Blijkens de gegevens van het Metereologisch Observatorium was dit een nat jaar: er viel namelijk 784,8 mm, wat 109.6 mm meer dan normaal was. Vooral september was regen achtig. WEGEN De weg tussen Den Helder en Huisduinen is door de gemeente, in eigen beheer, verhard met puin en steenkolensintels. De klinkerbestrating in de Spoorstraat werd "over een lengte van 780 vierkante meter vervangen door keibestra ting". Voorts is de Palmstraat met klinkers (uit de Spoorstraat?, LFvL) bestraat en "van een riool van Schotsche buizen ter lengte van 116 meter voorzien". School, Huisduinen

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 8