HET GEBEURDE OP HET MARSDIEP '"t Verzeilen van 's lands schip Prins Willem op de Zuiderhaaks den 14e september 1781" Het linieschip de "Prins Willem" onder com mando van kapitein Andries de Bruijn, bevel hebber van het eskader van de Admiraliteit van de Maas, was op 10 september 1781 in zee gestoken, ten einde een aantal op de rede gele gen koopvaarders een veilige escorte te geven. Ofschoon enkele voor anker liggende oorlogs schepen sein hadden gegeven dat de "Prins Willem" een verkeerde koers voorlag, liep het schip bij mooi weer op de Zuiderhaaks en ging verloren. Het was gedurende de vierde Engelse oorlog (1780 -'84) en al gauw deden geruch ten de ronde van opzet en landverraad. De loods zou zijn omgekocht. De Hoge Zeekrijgsraad oordeelde dat de kapitein "onvoorzichtig, des- attend en verward" te werk was gegaan. Hij werd uit de dienst ontslagen. De Texelse loods Jan Kok werd wegens "een onbeschrijfelijke zorgeloosheid en onverschoonelijke desattentie" zwaar gestraft: "driemaal van de raaen daar na ....gelaarsd". Wat was er eigenlijk allemaal fout gegaan? Slag bij de Doggersbank gemist. Het zat kapitein De Bruijn van het begin af aan niet mee. De slag bij de Doggersbank (5 augus tus 1781), waarbij schout-bij-nacht Zoutman ondanks een, overigens gering, overwicht van de Engelsen stand wist te houden, had hij gemist. Het was in een tijd van groeiende tegenstellin gen tussen patriotten en prinsgezinden en er werd beweerd dat De Bruijn tegenorders van de stadhouder zou hebben gekregen om niet uit te varen. De Bruijn echter verklaarde dat zijn orders om uit te varen "nooit zijn gecontrami- neerd, integendeel telkens op de strikte wijze zijn herhaald". Hij was slechts niet uitgevaren 137 Gebouw Friso in fort Erfprins

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 29