130 PRIESTERGRAF Op 16 juni 1924 werd met grote plechtigheid pastoor Walterus Huijg, emeritus pastoor gestorven te Haarlem, op de RK-begraafplaats ter aarde besteld. De grafkelder werd gemet seld door aannemer A. van Wouw, voor het monument (grafzerk) werden gelden ingeza meld. Later werden in dit priestergraf van de Petrus en Paulus-parochie de pastoors Bernardus Franciscus de Jong (1930) en pas toor Adrianus Koopman (1944) bijgezet. Links van deze grote staande grafzerk ligt de graf kelder met de liggende grafzerk van het pries tergraf van de OLVOO kerk. Als eerste werd daar de, op 6 oktober 1953, overleden pastoor van Veen begraven. Als pastoor Henricus Bernards Josephus Schrama op 6 oktober 1980 overlijdt wordt ook hij in de grafkelder van het priestergraf bijgezet. KAPEL EN WONING In 1929 liggen de plannen voor een waterlei ding op de begraafplaats ter goedkeuring bij de gemeente en vraagt het kerkhofbestuur aan de Bisschop van Haarlem een machtiging tot geld lening. "Groot dertien duizend gulden zijnde het geraamde bedrag voor het bouwen van een kapel met inventaris op de Rooms- Katholieke begraafplaats alhier". Vicaris generaal Mollman keurde het plan goed en niet lang daarna werd met de bouw begon nen. De plechtige inzegening van de kapel werd geleid door de zeer eerwaarde deken uit het dorp Schagen volgens het ritueel de benedictie cap. 27 tit. VI11. Na de zegening mocht de H. mis gelezen worden. Op voorstel van de ple baan (pastoor van een kathedraal) uit Haarlem werd de altaarsteen aangeschaft. Deze is van zwart granietsteen met een gegraveerde versie ring in de vier hoeken, in het midden, achter melk kleurig glas, ligt de relikwie. Als vanaf juni 1952 de nieuw gebouwde hui zen in Nieuw Den Helder bewoond worden is er voor de parochianen, onder andere afkom stig uit de Helderse binnenstad, nog geen kerk. Het opmerkelijke plan van de PP-parochie om in de kerkhofkapel op de zondagen een hoog mis te mogen opdragen werd door de Bischop van Haarlem goedgekeurd, vanaf 1 september 1952 zou daar dan ook de eerste mis gehou den worden. Anno 1997 is de kapel niet meer in gebruik, de rouwdienst wordt in de kerk gehouden waar na de overledene zonder een dienst in de kapel op de begraafplaats wordt begraven. Het witte gebouwtje is overigens karakteristiek voor het terrein. Evenals het nabij gelegen huis aan de Jan Verfailleweg, beter bekend als het "Witte Huis". Dit pand uit 1882 had als eerste bewo ner Rens Zwaan met als toenmalige adres Koegras 1. Zwaan was doodgraver van de Algemene Begraafplaats. Een logische lokatie zo dicht bij de begraafplaats, waar al sinds 1700 (volgens oude akten) de doodgravers woonden. Het huis werd in de oorlogsjaren door het RK kerkhofbestuur van de Erven Zwaan aange kocht. Nu is daar de bloemenhal van J.(Johannes) Raaymakers gevestigd, tevens

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 22