i "WEET IEMAND WAT EEN WIGTJE WAS?" 122 Met de ket voor de dresserkar gespannen gaat hij de Koegras in om het vlees weg te brengen, in het dorp wordt het vlees zonodig te voet rondgebracht. Achter in zijn tuin mest de sla ger zelf ook nog varkens die hij gedeeltelijk met afval van varkens en koeien voert. Dat afval bestaat uit pens, darmen met maismeel. Deze varkens zijn de zogenaamde bloedvarkens die een gewicht halen van 300 tot 350 pond. In per ceel 31, een mooie woning met een grote tuin, renteniert Rens Tromp. Perceel 33 is een woon huis met sigarenwinkeltje, daar woont S. Hoogvorst. Voor een pakje Miss Blanch wordt In zijn Rubriek Helderse Jaren, aflevering 21 - 1871, vraagt L.F. van Loo onder het kopje Visserij "weet iemand wat een wigtje was?" Mijn grootvader, Teunis Doves en zijn broer Dirk, dreven tussen 1907 en 1955 aan de Binnenhaven een handel in paling en schelp dieren. Ik heb ze vaak over "wigtjes" horen praten. Peter Dorleijn noemt in "Van gaand en staand want" deel I, II, III en V "wichie" of "wichje" als de aanduiding voor 100 pond bot of aal. Aan de Friese kant (de Lemmer) sprak men van "wichje". Aan de Hollandse kant was het "wichie". De gebroeders Doves werden op Wieringen geboren en migreerden in 1908 (Teunis) en 1910 (Dirk) naar de Helder. Aan de Binnen 20 centen betaald, voor een beste sigaar 5 of 6 cent. Tien Sopla sigaartjes kosten 25 cent en een half pond tabak 50 of 54 cent. Wordt vervolgd. Deze gegevens zijn verzameld door de heer G. Kuit, wonende te Den Helder, november 1981 en vervolgens door C. Paarlberg in deze vorm samengesteld. haven begonnen ze een handel in paling en schelpdieren. Aanvankelijk waren het vooral schelpdieren (alikrukels en wulken) die naar res taurants in België en Frankrijk werden verhan- Illustraties uit: Julianadorp het hart van het Koe gr as, door mevr. E. de Graaf-Hoornsman. Dirk Doves met zoon Jan Dirk en Teunis Doves a/b van hun Wieringeraak HD 77 in de Binnenhaven

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 14