Nummer vijf bij perceel 14-16, eveneens aan het Loopuytpark. De zesde staat voor perceel 38 aan de Schoolweg, de zevende op de hoek bij de Proeftuin, perceel 26 en de laatste bij de brug, bij de lagere school. Deze verlichting wordt verzorgd door de gemeente Den Helder, die als de petroleum op is ook voor een nieuw vat zorgt. De lantaarns worden hoofdzakelijk alleen in de donkere maanden aangestoken door timmerman De Graaf, en 's avonds laat weer uitgedaan. Het was voor hem een bijbaantje. In zijn werkplaats staat ook een handbrandspuit, aan de Schoolweg wordt een brandspuithuisje gebouwd. LOOPUYTPARK Laten we nu eens zien wie, en wat er zoal op het dorp woont. We beginnen met het Loopuytpark, komende vanaf de lagere school, en slaan rechtsaf. Perceel 2 en 4 is het woon huis en de timmermanswerkplaats van Jan de Graaf. Hij verricht veel reparatie en nieuwbouw werkzaamheden aan vooral houten molentjes. Vooral de houten vijzels voor de bemaling van het land in de Koegras vragen veel onderhoud en de meeste boeren hebben wel zo'n molen tje, er is dus voldoende werk voor de timmer man. Perceel 6 is het woonhuis van de heer Smit, metselaar. Perceel 10 en 12 is woonhuis, cafe en danszaal, achter de danszaal bevindt zich een grote stalling. Caféhouder is Jan Bijvoet. Zondag's komt de kapper in het cafe, knippen kost 15 cent en scheren een dubbeltje. Tijdens het op je beurt wachten in het cafe verdient de kastelein ook nog iets. Ook de dokter, dokter Audendaal, komt hier. Hij komt van 't Zand, daar heeft hij zijn praktijk. Hij gaat ook naar Oudesluis en Callantsoog, en dus ook hier in Julianadorp. Maar als je op zijn spreekuur moet komen dan ga je ofwel per fiets, als je die al hebt, of met paard en kar naar 't Zand toe. De dokter houdt zijn spreekuur in de kamer van het woonhuis van de kastelein, het cafe is de wacht kamer. Langzamerhand komt ook hier verande ring in, alhoewel dit toch al jarenlang zo is. Wie in het ziekenhuis opgenomen moet worden gaat naar het marinehospitaal in Den Helder, daar werken overwegend marinedokters en marine personeel. Perceel 16 is een kaasfabriek, kaas maker is A. Noorder. Koegras bezit drie kaas- fabrieken waar de boeren de melk, met paard en wagen, naar toe brengen. De melk die 's avonds wordt gemolken gaat in grote schotels, en 's morgens worden die schotels afgeroomd. 120 Loopuytpark van zuid naar noord

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 12