IJSPRET Als in de wintermaanden de vaarten bevroren zijn worden ze sneeuwvrij gemaakt. Bijvoorbeeld het gedeelte Langevliet tussen de Schoolbrug en de brug van de boerderij van Roskam. Deze vaart ligt altijd lekker in de luwte, maar ook enkele andere vaarten worden soms sneeuwvrij gemaakt en dan over een lengte van ongeveer 200 tot 300 meter. Op de Langevliet houdt de ijsclub van Julianadorp dan wedstrij den, zoals hardrijden of schoonrijden voor paren. Dat zijn leuke middagen, want er staat een grote tent waar je warme chocolademelk, koeken, repen en pepermunt kunt kopen. In een woord, heel gezellig! DORPSVERLICHTING Timmerman Jan de Graaf, die woont aan het Loopuytpark 2-4, is tevens lantaarnopsteker. De lantaarns branden op petroleum. In het dorp staan er maar liefst acht. De eerste staat voor op 't pleintje, voor 't plantsoen, tegen de Schoolweg aan. De tweede staat voor het per ceel 15 aan het Loopuytpark en de derde aan de andere kant van het park voor perceel 18- 20. De vierde staat vlak voor de kerk. landbouwgebied. Voor het perceel van schoen maker Hendrik Smit staat Gerrit Zomerdijk, uit 't Zand, met wollen en watten dekens. Dit zijn van die doorgestikte dekens, loodzwaar maar wel warm. Voorts lakens en slopen en nog veel meer artikelen op zijn terrein. Voor de percelen van de bakker en de slager staan hokken met schapen. Voor de kerk staan de hokken met var kens. Dan 't stuk vanaf de kerk tot Maarten Noot (tegenover de Rabobank) staan wat koei en. Hele beste natuurlijk, want daar is het nu eenmaal markt voor. Dan, vanaf Maarten Noot tot ongeveer timmerman Jan de Graaf, staan uiteraard allemaal mooi opgepoetste paarden tentoongesteld. En 't is een drukte van belang want dan is bijna iedereen uit Koegras present. Het is dan ook een ware feestdag vooral voor de boeren uit Koegras. Ook voor de kasteleins is het een uitstekende dag. Zij slijten menig bor reltje, met als gevolg dat de tongen goed los komen. Men ziet elkaar weer eens. Een week of drie van te voren werden al de paarden- marktloten verkocht. Het restant wordt dan op de markt verkocht. De prijzen werden ingekocht bij de standhouders en de hier wonende zaken mensen. De hoofdprijs is een paard, verder onder andere een schaap en een varken. De markt is meestal om een uur of vier afgelopen, dan moeten de boeren weer naar huis toe om de koeien te melken. De timmerman haalt 's avonds de zeilen weer naar huis, ze worden opgeslagen tot het volgende jaar. De volgende morgen worden de hokken en stalletjes weer voorzichtig afgebroken, het is nieuw hout van de timmerman. 119 Paarctennurkl, 3'jüanadorp Lantaarnopsteker

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 11