74 hier niets meer tot aan de Langevliet toe. In de zuidhoek Duinweg - Langevliet vinden we de school. Dit is een openbare lagere school met De boerderij daar wordt bewoond door Roskam en voor hem Jaap Kuiper. Deze boerderij had een brug over de Langevliet. Hierna heeft men 5 klassen en er voor het woonhuis van de hoofd onderwijzer J. de Vries. We vervolgen onze weg richting Fabrieksbuurt, Callantsogervaart. Voorbij de openbare lagere school ligt een grote boer derij van Sinnege. Tussen deze boerderij en de school staat ook nog een kleine dubbele woning die gebruikt wordt als werkmanshuisje. Voorbij de boerderij van Sinnege staat de boerderij van de familie C. Smit. Daarna weer een werk manshuis en een eind verder de boerderij van Jaap Smit met uiteraard een werkmanshuis. Op de hoek Langevliet - Callantsogervaart staat een kaasfabriek. Kaasmaker is de heer Scheringa. Van hier terug naar het dorp komen we als eerste tegen de boerderij van Dirk Vries waar later Dirk Gutker woonde. Even voorbij het huidige Buitenveld komen we een klein werkmanshuisje tegen waar de familie Klootwijk woonde. Dit gezin woont later aan de Schoolweg in perceel 22. niets meer tot het dorp aan toe. Voorlopig ver geten we het dorp even en gaan weer richting Den Helder. Dan komen we als eerste bij een klein boerderijtje van Meijert Minnes en een grote boerderij. Deze hebben samen een brug over de vliet. Dan de boerderij van de familie Swaerts en daarna een kleine dubbele arbei derswoning. Daarna volgt een boerderij met schuren van een heel andere bouwstijl. Op de hoek van de Langevliet - Middenvliet ligt de boerderij van Aris Renooij. Van hier gaat het dan weer via het zandpad naar Den Helder. Wordt vervolgd. Deze gegevens zijn verzameld door de heer G. Kuit, wonende te Den Helder, november 1981 en vervolgens door C. Paarlberg in deze vorm samengesteld. De Langevliet thv. het Loopuytpark, op de hoek een kruidenierswinkeltje en een cafe, daarnaast een timmermansbedrijf met op het dak een houtzaagmolen. (Bron: Julianadorp hart van het Koegras, door E. de Graaf-Hoornsman).

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 6