de familie Tiel en vervolgens de boerderij van Paulus Thomas. Dan volgt een dubbele arbei derswoning met de familie De Leeuw en de familie Kossen. Dit zijn respectievelijk perceel 30 en 32. Op 34 woont de familie De Croos; 36 en 38 is woonhuis en de broodbakkerij van Bernard Visser. Op perceel 40 woont Cees Hollander, timmerman en brandmeester. Perceel 42 wordt bewoond door Izak Gakeer, de post bode van Julianadorp. In perceel 44 rentenier de de familie Kossen. Perceel 46 en 48 is woon huis en smederij van Klaas Bijlsma. Hier wor den allerlei smeedwerken uitgevoerd zoals het voorzien van nieuwe hoeven voor de paarden. Ook het smeden van ijzeren banden om de hou ten wagenwielen die bij de wagenmaker of tim merman worden gemaakt en nieuwe ploegen. Het repareren van landbouwwerktuigen die door de paarden worden getrokken gebeurt hier eveneens. Perceel 50 is een timmermanswerkplaats met daar boven een houtzaagmolen om het oude scheepshout te kunnen zagen. Perceel 52 is het woonhuis van Jan Kossen, timmerman en slo per van oude houten schepen. Het laatste per ceel voor de Van Foreestweg is in die dagen een woonhuis met daarvoor een kruideniers winkeltje waar de familie Louw Kuit woont. Naast dit winkeltje ligt een herberg en er ach ter is een stalling voor acht koeien die hier gedurende de herfst en de winter tot 1 mei ver blijven. Na 1 mei gaan de koeien het land in. Achter dit bedrijf liggen enige bunders gras- en bouwland. Kuit verbouwt gedeeltelijk voerbie- ten als koeienvoer voor de wintermaanden plus het nodige hooi. Woensdagsnachts gaat hij met een grote veewagen met vee, hetzij koeien of kalveren naar de markt in Schagen. Hij neemt dan spullen als landbouwwerktuigen en al het geen de veeboeren op de markt kochten mee terug. Vervolgens bezorgt hij deze spullen bij de boeren. Hij is zodoende ook nog vrachtrij der. Voor de veewagen lopen twee paarden. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en meest al wordt het erg laat. We vervolgen onze weg nu, rechts afslaand via de Duinweg (nu Van Foreestweg) en komen als eerste de woning en veestalling tegen van Ari Speur. Daarna bij de boerderij van de fami lie Biersteker en hier voorbij de arbeiderswo ning van Klaas Verver. Dan passeren we een zandpad van ongeveer honderd meter waaraan de boerderij van Piet van der Oord. Vervolgens het boerderijtje van de familie Wiggers. Daarna zien we het woonhuis en schuur waar de fami lie C. Breen woont. Aan het einde van de Duinweg, tegen het duin aan, vinden we het woonhuis en de koestallen van Piet de Boorder. Nu keren we terug naar Julianadorp en vinden aan de zuidzijde eerst de boerderij van Klaas Hoogschagen en de arbeiderswoning. Deze heb ben een gezamenlijke brug over de vaart. Dan komen we de boerderij tegen van Cor Tromp en ook hier is een arbeiderswoning. Verder staat 73 In het jaar 1870 werd door de gemeente besloten een stenen schoolgebouw met onderwijzers woning te bouwen. (Bron: Julianadorp het hart van het Koegras, door E. de Graaf-Hoornsman).

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 5