JULIANADORP OMSTREEKS DE JAREN DERTIG van Den Helder en de intocht van St. Nicolaas in 1996. Van de heer Th. Verburgt: historische plat tegronden van Den Helder. Van de heer A.H. v.d. Walle: jaarverslag van de Vrijwillige Brandweer 1996. Van de heer L.C.J. van Vliet uit Wognum: 1 ex. "Mag ik even van K. Pittel". Van mevr. A. Louwrier: een aantal foto's van 1946 van de intocht van St. Nicolaas. Van de heer A. Rietveld: Omzien in ver wondering, delen 1 en 2, van Annie Romijn-Verschoor; boek Onze Kon. Marine van F.G.A. Woudstra. Op 16-01-'97 ontvangen van de heer W. Ran, Den Helder: afbeelding vaandel Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm; ont slagbewijs W.A. Ran Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm (in opdracht van Duitse bezetter, juli 1940); foto personen bij portiersgebouw Rijkswerf (Weststraat); boekje "Die Aktion" (Holland- Sondemummer), okt. 1940; boekje "Paspoort voor de Delta (waterstaatkundi ge werken); herdenkingsboek "Het leven van onze Kroonprinses" (Juliana) 1909 - 1936; 3 foto's Nieuwe Marinehaven (gebundeld); 4 foto's Buitenhaven (gebun deld); 1 foto Vlet op de dijk; 1 foto Rijnstraat Nieuw Den Helder; 3 foto's bezoek koningin Juliana bij stadhuis, Kerkgracht 1 op 15 okt. 1954. Van de heer A. Latjes: diverse ansicht kaarten van Den Helder. Van het Helders Weekblad: 100 jaar Ahrend, diverse foto's van Den Helder. Van de heer A. Kramer: adresboek van Den Helder 1933. Omstreeks 1908-1909 kocht de kleinzoon van Mr. Pieter Loopuyt, de eerste particuliere eige naar van de polder Koegras, tezamen met enige familieleden in het centrum van deze polder, nabij de daar reeds bestaande openbare school een stuk land, teneinde daar een dorpskern te vestigen door heruitgifte van gronden. Deze kleinzoon was Pieter Loopuyt, geboren 8 febru ari 1859 als zoon van Jan Loopuyt en Maria van Zwijndrecht. Hij noemde deze aankoop het Loopuytdorp. In het jaar 1909, het geboortejaar van prinses Juliana, maakte men van de gelegenheid gebruik om koningin Wilhelmina te verzoeken het buurtje in wording de naam Julianadorp te geven. Tien jaar later, toen het centrum tot wasdom was gekomen, op 30 mei 1919, kwamen de ouders van prinses Juliana een bezoek brengen aan het nieuwe dorp. Verschillende pogingen om het Julianadorp tot een afzonderlijke gemeente te verheffen moesten evenwel falen. De plannen ontstonden nadat zich in 1907 een maatschap had gevormd die ruim 2 1/2 ha land bij de school had aangekocht met de bedoeling om daar bouwterrein uit te geven, tevens een beplanting te verzorgen en een bescheiden stra tenplan uit te voeren. Gememoreerd dient hier bij te worden dat er temidden van dit centrum een bescheiden kerkgebouw is verrezen. Het was echter een kerkje zonder pastorie en de dominee die hier voorging kwam van Huisduinen, waar hij ook woonde. Dit was dominee Griethuizen. Hij preekte ook in de N.H. kerk te Huisduinen en ook nog in de kerk van Callantsoog en in Anna Paulowna aan de Kleine Sluis. Hij bedien de deze parochies per fiets. In deze tijd had men alleen nog maar de Schoolweg, Langevliet (tot aan de Doggersvaart en van hier was er een zandpad naar Den Helder) en de Duinweg, de tegenwoordige Van Foreestweg. In het dorp je zelf het Loopuytpark, de Parkstraat en de Proeftuinweg. Ook het deel Langevliet vanaf de Middenvliet tot de Doggersvaart bestond nog alleen uit zandpad. Laten wij nu eens zien wat wij zo al tegenko men op onze tocht rond en in Julianadorp. Met 71

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 3