deed hij met zijn broer allerlei karweitjes om een paar dollars thuis te kunnen brengen. In 1876 werd hij loopjongen bij de Western Union Telegraph Company en in 1884 redacteur van een tijdschrift in Brooklyn. Zijn grote kans kwam in 1889 toen hij werd aangezocht om redacteur te worden van "The Ladies Home Journal". In de loop der jaren bezorgde hij dit tijdschrift een oplage van twee millioen exem plaren. In deze functie maakte hij vele reizen en leerde persoonlijkheden kennen als Kipling, Jules Veme en Theodoor Roosevelt. In 1919 trok hij zich op 56-jarige leeftijd als een zeer rijk man terug en besteedde verder zijn aan dacht aan de beste wijze om zijn fortuin te alge meen nutte te besteden. O.a. stichtte hij in 1923 de "Bok's Vredesprijs" van 100.000,00. Hij vermeldt dat zijn vader, Willem Bok Jr. (de gewezen notaris) stierf toen hij (Edward) 18 jaar oud was. Dat moet dus circa 1881 zijn geweest en zijn vader was toen 53. Het bedrag der kleine levensverzekering was nauwelijks voldoende geweest om de begrafenis te beta len. Edward en zijn oudere broer, Willem J. Bok, moesten toen voor hun moeder zorgen. Willem begon als loper bij een advocatenkan toor en in 1886 richtte Edward de "Bok Syn- dicate Press" op, waarin zijn broer deelgenoot en feitelijk beheerder was. Edward huwde 22- 10-1896 met Mary Louise Curtis, die hem twee zoons schonk: 07-09-1897 William Curtis Bok en 25-01-1905 Cary William Bok. Na zijn huwelijk liet Edward een huis zetten in Merion, een voorstad van Philadeiphia. Hij schrijft dat "als zijn moeder in Amerika was" zij bij hem inwoonde. Ook zijn broer was welkom en door het afsluiten van levensverzekeringen had hij voor zijn familie gezorgd. Op deze wijze had hij zijn moeder, die in Den Helder gewend was geweest aan een staf van bedienden, het leven weer aangenaam kunnen maken na de bittere jaren in Brooklyn. Niet onvermakelijk is dat Edward ook melding maakt van het feit, dat het maar een haar had gescheeld of hij was na aanvankelijke successen op speculatief gebied in Wall Street blijven hangen om makelaar in effecten te worden. Laat ons hier vast stellen dat hij wijzer was dan zijn vader. Foto's van Edward vertonen een prettig gezicht en ook een van zijn moeder, Sieke Geertruida van Her werden, kan slechts de grootste sympathie wek ken. De foto van zijn vader vertoont een knap pe man met witte baard en snor, ruige zwarte wenkbrauwen en doordringende ogen. Edward heeft ook foto's van zijn grootouders op Texel bijgevoegd. Het is bij dit alles betreurenswaardig dat de door Ds. Huizinga als "praatjesmaker" beschre ven Willem J.H. Bok Jr., de notaris uit Den Helder, het niet heeft kunnen laten over zijn zoons de meest fantastische verhalen te vertel len. Goed, men kan nauwelijks verwachten dat hij nauwkeurig biechtte wat in Den Helder was geschied en waarom men naar Amerika was gegaan, maar het gevolg was dat de feiten ver draaid in Edward's boek tevoorschijn komen. Hoofdstuk I begint met de vermelding dat het gezin van vier personen met het toen "groot ste zeekasteel van den Atlantischen Oceaan, 103 Edward William Bok, uitgever, schrijver en filantroop in de Verenigde Staten.

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 35