Op 30-11-1871 had Ds. H. Bok Sr. "suf en wezenloos" aangetroffen. Alles was misgegaan in New York; met assuranties wilde het ook niet lukken en de 3.000,00 waren weg. Bok Sr. had verder gezegd dat hij Jan Vrendenberg te Amsterdam ervan verdacht de gehate "spot prent" op Willem te hebben vervaardigd. Daar Ds. H. hier en daar van zijn collega Ds. Vrendenberg spreekt, die ook zijn standplaats op Texel had, kan genoemde Jan diens zoon zijn geweest en mag men veronderstellen dat deze genoeg van de situatie wist om een spot prent te maken. De prent vertoont een bok die van Den Helder naar Londen springt. Om zijn nek een touw waaraan vier tonnen zijn gebon den met ieder het opschrift "100.000". Volgen nog aantekeningen dat Willem slechts 15 in de maand verdient, dat zijn vrouw alles zelf moet doen en dat men een timmermansknecht in de kost heeft genomen. De laatste notitie is van 30-09-1872: Willem heeft een betrekking gekregen als translateur bij het telegraafkantoor in New York voor 1.000 per jaar met uitzicht op meer. Dit staat alles in krasse tegenstelling tot de spotprent welke de indruk moet wekken bij de beschouwer dat Willem de benen nam met een groot vermogen bestaande uit gelden die afkomstig waren van "weduwen en min derjarige wezen", zoals de vervaardiger sugge reert. De vraag blijft zelfs open of Willem nog wel genoeg held had om de reis naar Engeland en verder naar Amerika te betalen. Misschien hebben zijn vrijgevige broers ook daarmee geholpen? In ieder geval is hij straatarm in New York aangekomen, maar dit maakt voor de mensen die hun geld kwijt waren hoegenaamd geen verschil. Ds. H.'s aantekeningen over de familie Bok eindigen met de mededeling dat de Weduwe Bok op 01-11-1872 het eiland ver liet om zich in Den Haag te vestigen. Het bovenstaande schetst een treurige episode in twee bekende families van Texelse notabelen. Men zou met de aanhalingen uit het dagboek van Ds. H. kunnen volstaan, ware het niet dat een zoon van Willem vele jaren later in Amerika een autobiografie het licht deed zien. Hij was Edward William Bok, geb. Den Helder 09-10-1863, overl. Lake Wales 09-01-1930 (zie voor zijn levensbeschrijving o.a. de Winkler Prins Encyclopaedie). Zijn boek is getiteld "The Americanization of Edward Bok - the autobiography of a Dutch boy fifty years later" en werd voor het eerst gepubliceerd in sep tember 1920. De 8ste en 9de editie (Engels) werden in ons land verzorgd door Martinus Nyhoff in augustus 1921 na een bezoek van Edward aan zijn vaderland. Dit boek is opge dragen aan zijn moeder en aan zijn vrouw. Een sterk verkorte editie werd in 1921 opgedragen aan "The schoolboys and schoolgids of Ame rica" onder de titel "A Dutch boy fifty years later" en een vertaling in het Nederlands werd in 1923 gepubliceerd door de Wereldbiblio theek onder de titel "Edward Bok - leven - worstelen - zegepraal". Edward is ongetwijfeld een van die mensen geweest die door vlijt, doorzettingsvermogen, flair en een dosis geluk fortuin in Amerika hebben gemaakt. Hij ver telt dat hij bijna twintig jaar in Brooklyn heeft gewoond. Na zijn aankomst in 1870 volgde hij zes jaar schoolonderwijs en buiten schooltijd 102 Dit wapen is onder andere gevoerd door Edward William Bok. De Tranvaalse stad Boksbrug, vernoemd naar Edwards oom Willem Eduard Bok, nam in 1959 dit zelfde wapen als stadswapen aan.

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 34