100 er zijn toch punten die aanleiding geven om de uitbarsting van de weduwe Bok op 23-12-1872, dat Simon Reinbach "eigenlijk de bewerker geweest was van het verderf haar zoon Willem", critisch te bekijken. Ware het Willem, die inmiddels met vrouw en kinderen naar Amerika was uitgeweken, goed gegaan in het verre New York, dan had zij zich misschien op andere wijze uitgedrukt, doch het lijkt erop dat een zondebok moest worden aangewezen voor Willem's treurige omstandigheden. Immers, volgens Ds. H. had Bok Sr. verteld dat Willem reeds in 1863 "door gunstige spe culaties", 150.000,00 waard was. Maar de kansen waren gekeerd, zodat zijn broers hem in 1869 hadden geholpen met 50.000,00 a 60.000,00. Helaas was Willem "doorgegaan" met speculeren, had opnieuw geld verloren en was gevlucht. Hij kon geen verontschuldiging voor het gedrag van Willem vinden. Welnu, Simon Reinbach, die niet door Bok Sr. werd genoemd, zal waarschijnlijk wel als makelaar voor Willem zijn opgetreden, waar bij het zeer wel mogelijk is dat hij hem enke le verkeerde adviezen heeft gegeven, maar daarmede is Willem niet schoongepleit, voor al niet in zijn kwaliteit van notaris. Overigens staat vast dat Simon reeds in maart 1868 fail liet werd verklaard, dat Willem's broers in 1869 voor hem zijn bijgesprongen en tenslotte dat Willem in juli 1870 na nieuwe speculaties is gevlucht toen Simon al meer dan twee jaar niet meer als makelaar werkzaam kon zijn en ver dwenen was. Wat is er van Simon Reinbach geworden? Aan de hand van de genoemde brief gericht aan de op 27-04-1872 overleden nota ris Willem Bok Sr., kostte het geen moeite in Londen gegevens over Simon en zijn gezin te vergaren. Volgens Somerset House stierf hij op 17-09-1872, oud 55 jaar, aan "pulmonary apo- plexy". Als beroep werd in de overlijdensacte vermeld "bookkeeper" en als adres "9, Friendly Place, Mile End Old Town Eastern in the County of Middlesex". Zijn weduwe tekende met een kruisje, dus zij kan het verzoek om "weldadigheid" aan Bok Sr. niet eigenhandig Kanaalweg richting oude Postbrug links, het hoge gebouw, is het postkantoor, de voormalige woning van de familie Bok.

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 32