HET VERHAAL OVER EEN ZWART SCHAAP EN EEN ZWARTE BOK 95 NB. 1) De naam Van Den Stempel komt niet voor in: de boeken "Helderse Families", gege vens van voor de periode 1812, door A.P. Vlam, Den Helder. Of in de registers van de burgerlijke stand 1812-1940 in Den Helder. 2) De naam komt wel voor in het Helderse bevolkingsregister 1850-1860, Sara van der Stempel, geboren 5 mei 1830 te Amster dam. Zij verbleef in de maand augustus van het jaar 1855 in Den Helder, en vertrok na een week weer naar Amsterdam. Beroep dienstbode. 3) Een voorzichtige conclusie is dat met de notities in het doopboek, in de jaren 1940- 1945, gebruik is gemaakt van beschikbare ruimte in het boek. Dat het in het Helderse boek kon worden bijgeschreven was alleen Door de heer J.F. Daamhouwer (overleden in maart 1991) werd in het jaarboek 1969 van het Centraal Bureau voor Genealogie te Den Haag een artikel geschreven, genaamd Een zwart schaap en een zwarte bok gevonden dat gaat over de geschiedenis van Simon Reinbach en de familie van Willem Bok, wonende op Texel en in Den Helder. De heer Daamhouwer schrijft dat in de vorige eeuw veel kleine spaarders in Den Helder hun geld hadden verloren door speculaties van nota ris Willem Bok (junior), vermoedelijk in samen werking met de makelaar Simon Reinbach. Als gevolg hiervan is Willem Bok met zijn vrouw (de Helderse Sieke Geertruida van Herwerden) en twee kinderen in 1870 naar de Verenigde Staten geëmigreerd. Ook Drs. G.H. van Heusden publiceerde over de affaire Bok in zijn artikelenreeks (o.m. in maar gunstig. Het was tenslotte een garni zoen en velen, van buiten de dorpen Den Helder en Huisduinen, werden hier met hun regiment tijdelijk gelegerd, een "relatie" met een van de kustdorpen kon als zoda nig uitgelegd worden. Ook dat het voorge slacht oud-katholiek "gedoopt" was, en niet tot het joodse volk behoorde. Bronnen: De Nederlander, dagblad 48e jaargang, zater dag 2 november 1940. De Oorlogskranten, collectie van oorspronke lijke dagbladen 1940-1945, in samenwerking met Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Rijksarchief Haarlem, oud-katholiek doopboek Den Helder en Huisduinen. RENS SCHENDELAAR nr. 411, 1963) van de Heldersche Courant. Hoewel de frauduleuze handelingen veel beroe ring in Den Helder moeten hebben gewekt, zeker onder de slachtoffers, kwam hierover niets in de krant. Notaris Bok was een voor aanstaand man, consul van diverse zeemogend heden, majoor-commandant van de rustende schutterij en bovendien lid van de gemeente raad en men schatte hem als een eerlijk en onkreukbaar man te hoog om ruchtbaarheid aan de affaire te geven en zo wist men de zaak binnenskamers te houden, aldus Gustaaf van Heusden. Hij vervolgt met de mededeling dat notaris Willem Bok niettemin in 1870 werd ont heven van zijn majoorsfunctie en afscheid moest nemen van zijn notarisambt. Voorts diende hij zijn ontslag in als raadslid, met als reden verandering van woonplaats, waarna hij met zijn gezin de wijk nam naar de Verenigde Staten.

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 27