"VERVALSING" IN HET OUD-KATHOLIEK DOOPBOEK 92 gen op de Medemblikker werf waren vergeten dank zij de overstap naar het welvarende bedrijf in het Nieuwediep. De in Koggenland op blz. 35 gestelde vraag waar de naam van de Helderse Lastdrager vandaan kwam voordat zij aldaar een werf begonnen meen ik hiermede te hebben beantwoord. En waar bleven de gebroe BEZETTINGSTIJD 1940 - 1945 Het was zaterdag 2 november 1940 toen "de Nederlander", het Christelijk-Historisch Dag blad voor Nederland, op zijn voorpagina ver meldde; "Invoering van een als algemeen iden titeitsbewijs geldend persoonsbewijs". Alle Nederlandse inwoners die de leeftijd van 15 jaar overschreden, waren verplicht een op naam gesteld bewijs in bezit te hebben en te allen tijde bij zich te dragen. Het was tevens een bewijs van opname in het bevolkingsre gister. Het besluit van de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken dit algemeen identiteitsbewijs in te voeren, zou de geschiedenis ingaan als "besluit persoons bewijzen". Een maatregel die grote gevolgen in de oor logsjaren 1940-1945 zou hebben en, wat later zou blijken, vooral joodse landgenoten en ver zetsstrijders zou treffen. Ondanks dat de oor log pas vijf maanden oud is werden de joodse inwoners al zwaar getroffen: op 3 oktober ver schijnen in de Nederlandse cafés bordjes met "Joden niet gewenscht", vanaf 9 oktober wer den zij geweerd uit overheidsdienst, en op 22 oktober werden maatregelen tegen joodse bedrijven afgekondigd. Uiteindelijk volgde voor alle Nederlanders op 2 november de daad werkelijke invoering van het persoonsbewijs, het gehate "Ausweis". Voor elk uit te reiken persoonsbewijs werd een gulden aan leges geheven, de ene helft vloeide in de rijkskas, de ders Willem en Jacobus Theophilus Tinkelen- berg? Willem kon ik helaas niet achterhalen terwijl zijn broer Jacobus met zijn vrouw Den Helder in 1892 met onbestemde bestemming verlieten. M.M.J. HOOGENBOSCH andere helft in de gemeentekas. Het is oorlog in Nederland, op dezelfde voorpagina van "de Nederlander" staat de waarschuwing dat er die nacht verduisterd moet worden tussen 18.09 en 08.39 uur. Direct al in 1940 liet de Sicherheitspolizei weten dat er een algemene identiteitskaart moest komen. Als voorlopige maatregel legitimeerden de Nederlanders zich met de distributie-stamkaart. Al voor de bezetting had iedere Nederlander een distributie-stamkaart gekregen, die recht gaf op de door de distributiedienst verstrekte bonkaarten en bonnen. Met die bonnen kon men bepaalde door de overheid aangewezen artikelen kopen. Eind 1940 was al zeventig pro cent van de voedingsmiddelen gerantsoeneerd. De opdracht tot het ontwerpen van een defini tief document ging naar het hoofd van de rijks inspectie der bevolkingsregisters. Hij slaagde er in om een, wat hij noemde, "niet te falsifi ceren persoonsbewijs", te maken. Het hoofd had aan alles gedacht: speciaal karton, water merk, een cliché (drukvorm) dat onzichtbaar werd bij het licht van een kwartslamp, een goed beschermde foto, een handtekening en vinger afdruk. Alle gebruikte maatregelen waren tegen vervalsingen bestand. De produktie was ge pland vanaf december 1940 en aan het einde van het volgende jaar moesten alle Neder landers boven de veertien jaar te allen tijden hun "Ausweis" kunnen tonen. De invoering van het persoonsbewijs was natuurlijk vooral voor

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 24