88 De werktijden werden veranderd en op de werf kwam een kantine. De werktijden zouden nog meermalen veranderd worden, want ook de vrije zaterdag werd ingevoerd. Niet langer gierde op zaterdag om 12.30 uur de sirene over de stad. En met het toenemen van de welvaart nam ook het autoverkeer toe. De afstand huis-werk werd voor steeds meer mensen groter. Niet langer raakten de straten verstopt met fietsers en voetgangers. Nee, de auto werd de boos doener en dat leidde weer tot variabele werk tijden. En tenslotte gebeurde, wat niemand ooit had durven denken. "De Rijkswerf' als bedrijf verdween uit het stadsbeeld. Ongeveer 170 jaar was ze beeldbepalend voor onze stad geweest, die zich rond haar ont wikkeld had. En wie op haar terrein niets te zoeken had kon gaande langs Buitenhaven, Hoofdgracht, Weststraat, Zuidstraat of Bin nenhaven toch getuige zijn van een deel van de activiteiten die zich daar afspeelden. De "werf' was letterlijk en figuurlijk de ziel van Den Helder. Daaraan dankte het grootste deel van de bevolking haar bestaan. Nu is dit bedrijf sinds een paar jaar verplaatst naar de Nieuwe Haven. Verboden terrein voor een ieder die er geen "boodschap" heeft. Wat daar gebeurt blijft voor de meeste burgers verborgen en of er nog een signaal gegeven wordt om begin of einde van de werktijd aan te geven, zou ik dan ook niet weten. En het oude terrein? Dat is allang geen onneembare vesting meer. Doordat er allerlei openbare activiteiten plaatsvinden, is het al aardig toegankelijk geworden,. Zo is er de traditiekamer, waar alles met de "oude Glorie" te maken heeft bewaard wordt en waar men zich nog eens heerlijk kan vergapen aan alles wat eens was en nooit meer komen zal. Maar die oude sirene? Is die er eigenlijk nog? Zou hij nog te gebruiken zijn om de openings- en sluitingstijden van het museum aan te kon digen? Of zou dat nu te veel geluidsoverlast geven? ANS VORST De laatste sirene van de oude rijkswerf staat anno 1997 nog steeds op het dak van het graanpakhuis (telefooncentrale) tegenover de Nieuwe Lerk aan de west straat. (Foto personeelsblad Rijkswerf, "De Nieuwe Werf").

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 20