ÜlÜ MMMm- nuttigen en daarna nog even van hun rust te genieten. Als kind zag ik die mensenstroom vaak voorbij gaan als ik stond te wachten om over te steken. En dat kon een aardig tijdje duren. Om 13.20 uur ging wederom de sire ne ten teken dat de middagpauze voorbij was, dit herhaalde zich nog twee maal en bij de laatste fluit om 13.30 uur moest iedereen weer aan het werk zijn tot om 17.30 uur het einde van de werkdag werd aangekondigd en het tafereel van 12.00 uur zich herhaalde, 's Morgens vroeg werd dan weer met drie keer blazen de nieuwe werkdag aangekondigd. Voor de werkmensen betekende het vroeger opstaan dan voor het kantoorpersoneel, want onder scheid moest er zijn, nietwaar? Het geluid van deze sirene bestreek de gehele bewoonde stad Den Helder die vrijwel geheel binnen de linie was gelegen. Opmerkingen als: "je mag wel opschieten want de werffluit is al gegaan" of "als je op tijd op school wilt zijn moet je hard lopen want de tweede fluit is al gegaan", waren dan ook heel gewoon. Maar begin jaren '50 begonnen de moeilijkheden. De eerste woonwijken werden ver buiten de linie gebouwd. En niet alleen dat het geluid zover niet reikte, de tijd om heen en weer te fietsen, voor wie daar woon de en de warme maaltijd te nuttigen, was nau welijks haalbaar. Daarbij moeten we dan nog bedenken, dat de doorbraak, die de weg kor ter maakte, nog niet was gerealiseerd. Er moest dus wat veranderen. En dat was wat voor Nieuwediepers, die niet gewend waren aan die "grootsteedse" gewoonten om meege bracht brood op je werk op te eten. Men was er ook niet op ingesteld. Maar ja, de veran deringen waren niet meer tegen te houden. 87 Af.fArfArWMMV* De toren hoge sirene van de Rijkswerf op de bouwheiling van de scheepsmakerswerkplaats ten tijde van de feestelijke tewaterlating van de "Vlissingen" op 5 oktober 1968. (Foto-archief traditie kamer Willemsoord Rijkswerf).

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 19