VONDST VIKINGSCHAT OP WIERINGEN DE "SIRENE" 86 Toen sprongen verschillende manschappen van de Hertog-Hendrik de haven in en kwam er van alle kanten hulp in de vorm van sloepen. De onderzeeboot is na een of twee dagen door twee bokken uit Rotterdam gelicht en naar het Kuitje gesleept. Dit voorval is mij mijn hele leven erg bijgebleven, omdat ik vond dat er voor de twee marinemensen te weinig mede leven is getoond. J. VAN TOLEDO WAF1NSVELD Dat de Vikingen tweehonderd jaar lang in Nederland kwamen om handel te drijven, te roven en te plunderen en dat zij later land in leen kregen van Nederlandse heersers is bekend. Nog nooit eerder is er een vondst geweest die bewijst dat Vikingen zich ook in Nederland gevestigd hebben. De zilverschat die op Wieringen is gevonden is het eerste tastbare bewijs, waarmee historici inzicht krij gen in een boeiende periode uit de geschie denis, de periode van de Noormanneninvallen tijdens de Karoligische tijd in de achtste en negende eeuw. De twee vondsten behoren tot een schat en lagen 80 meter van elkaar, direct onder het maaiveld, in het buurtschap Wester- kleif ten zuiden van Hippolytushoef. Een unieke en belangrijke vondst die tot nu toe alleen in het buitenland werd gedaan. De munten, sieraden en zilverbaren waren de rijk dom van een op Wieringen gevestigde Viking, verborgen in een geelbruine pot, bij toeval gevonden door een metaaldetector. Het voor malig eiland Wieringen blijkt een belangrijke rol in de Nederlanse geschiedenis te hebben gespeeld. De zilveren schat van Wieringen, een deel van de Karolingische munten Of wellicht Wieringers afstammelingen van de Vikingen zijn is door de vondst weer een actu ele vraag. De zilverschat is door het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden aan gekocht, de kostbaarheden zijn te bezichtigen. BRON: DE HELDERSE COURANT In mijn jeugd wist iedereen in Den Helder op werkdagen wanneer het 12.00 uur was. Dan loeide de werfsirene over de stad om aan te kondigen dat voor de werknemers de middag pauze was aangebroken. En dan brak de "hel" los. De reeds in de starthouding staande wer- vianen snelden door de poort en binnen een oogwenk waren Weststraat en Spoorstraat ge vuld met zich in ijltempo te voet of met de fiets voortbewegende personen, die probeer den zo snel mogelijk hun huis te bereiken, om daar de reeds klaar staande warme maaltijd te

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 18