GETUIGENVERSLAG RAMP ONDERZEEER "011" 85 n Helder In het artikel "Historisch filmjournaal met een staartje", in Levend Verleden van september 1996, werd aandacht geschonken aan de ramp met Hr.Ms. onderzeeër "OU". Een dramati sche gebeurtenis in de Helderse haven die plaatsvond op 6 maart 1940. De redactie mocht, ter aanvulling op het arti kel van de heer J. van Toledo, het volgende getuigenverslag ontvangen. Op 6 maart 1940 werd ik als ketelmaker-las ser met de laswagen naar een marineschip gestuurd. Deze lag voor de Zuiderpoort. Na het voldoen van mijn opdracht en het weer optuigen van de laswagen reed ik deze van de steiger naar de rijweg, daarboven gekomen werd ineens groot alarm geslagen op alle sche pen. Dadelijk daarop hoorde ik dat voor in de haven een onderzeeboot zinkende was. Wat moest ik doen? Naar de werkplaats of naar de plaats van het ongeluk, misschien kon ik lassen of branden. Op de plaats van het ongeluk aangekomen, zag ik dat de boot zin kende was, het luik van de commandotoren stond open en een marineman stak er half bovenuit. Voor het Paleis lag denk ik de Hertog-Hendrik waarvan de bemanning grotendeels aan de rai- ling stond in afwachting wat er zou gebeuren. De onderzeeboot zonk steeds dieper tot dat de commandant het blijkbaar niet meer verant woord vond, nog eenmaal zwaaide en toen het luik sloot. Toen was er op de haven niets meer te horen en dus afwachten maar. Na ongeveer vijf minuten kwam er opeens een van de man schappen door het ontsnappingsluik boven water, waarna er meer volgden, enkele kwa men in moeilijkheden. Ultp\ Jb. N. PRIXS, ROF.KH,

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 17