WESTPLEIN - DEN HELDER warempel in de Tweede Wereldoorlog zijn uiter ste best heeft gedaan, ja om zijn houding en gedrag zelfs in een concentratiekamp werd opgesloten, heeft hij zijn joodse burgers, waar onder Leo Pinkhof en zijn gezin, niet kunnen beschermen. Hij kon zelfs niet voorkomen dat Pinkhof al in november 1940 als leraar werd ontslagen, omdat het hem als jood verboden werd voor een niet-joodse instelling te werken. Het gezin Pinkhof week uit naar Oude-sluis, waar het kwam te wonen bij het gezin van de bovenmeester Jippes. Pinkhof ging tekenlessen geven in het nabijgelegen 'Werkdorp Wiering- ermeer' dat in 1934 was opgericht om joodse vluchtelingen uit nazi-Duitsland een agrarische opleiding te geven, waarna ze naar Palestina konden gaan. Aanbiedingen om onder te dui ken sloeg hij af, omdat dan de kinderen van de ouders gescheiden zouden moeten worden en omdat de kans dat hij als zionistische jood naar Palestina zou mogen gaan dan voorgoed verkeken was.Een klein jaar later, in septem ber 1941, verhuisde het gezin naar Amsterdam, waar Pinkhof aan een joodse school werk kon krijgen. Omdat Pinkhof in het bezit was van 'Palestina papieren' waarvan gezegd werd dat ze de kans gaven op emigratie naar Palestina via krijgsgevangenenruil met de geallieerden, heeft het nog tot juni 1943 geduurd, eer het gezin naar Westerbork gestuurd werd. Een maand daarna kwam het einde: op 20 juli werd het gezin Pinkhof 'op transport gesteld'. Drie dagen later werd Leo Pinkhof met zijn gezin in Sobibor om het leven gebracht. Plezierig waren de reacties op onze vraag op bladzijde 58 van de negende jaargang betreffen de de bouwkundige situatie rond het Westplein. Op 19 december j.1. telefoneerde de heer Frans Vriendjes ons en attendeerde er op dat het weeshuis op de gepubliceerde ansichtkaart rechts achter de bomen te zien is. Daarna reageerden de heren E.A.J. van Engeland uit Millingen a.d. Rijn op 20 decem ber en mr. Karei F. Walboom uit Amstelveen op 25 december d.a.v. Zij zonden ons een aan tal copieën uit verschillende perioden van het plein. Laatstgenoemde zond ons een afbeel ding gedateerd met poststempel. Op deze af beelding staat links van de woningen de rech ter hoek van het voormalige weeshuis/stadhuis. Interessant was ook de inzending van de heer Van Engeland die ons naast een chronologisch overzicht van de werkzaamheden rond het Westplein een tiental afbeeldingen van de situ atie zond vanaf het weeshuis/raadhuis t/m de Westerkerk. 83 Zelfportret van Leo Pinkhof, op doek, 1935 (kunstmuseum Kibboets Ein Charod Israël) J.T. BREMER

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 15