BOEKENRECENTIE 150 ZIJLIJNTJES IN BEELD (JUTTER) RED. C.H. RONDEL LEO PINKHOF 80 Waardering komt toe aan de samenstellers van het boek om uit het grote aantal, door vele lezers zo bewonderde. Zijlijntjes van Henk Rondel (ouderwets als ik ben schrijf ik het nog zon der accent), er een aantal te hebben geselec teerd. Het moet een heidense keuze zijn geweest, het hoge niveau kennend van zijn "stukjes". Het was een genoegen om nogmaals met de verhaaltrant van Jutter te worden gecon fronteerd, te genieten van zijn humor en milde ironie. Een versterking van het geheel zou het letterlijk nemen van de titel geweest zijn, nl. het ondersteunen van de Zijlijntjes met beel den. De ansichten achterin hangen er nu wat bij en vormen nauwelijks een geheel met de tekst. Dit had wellicht nog meer werk gevraagd maar had naar mijn mening de inhoud verrijkt. Bovendien is de letter erg klein, zeker voor mijn generatie die aange wezen is op visuele hulpmiddelen om toegang te krijgen en te houden tot de literatuur. Naast de vele werkzaamheden, in de biografie voor in het boek vermeld, is Henk bij ons bekend als bestuurslid en redactielid van de H.H.V. terwijl bovendien van zijn hand een boekje in Een Nieuwedieper die als illustrator landelijke bekendheid zou krijgen, was de leraar handte kenen Leonard Pinkhof. Geboren in Amster dam op 19 juni 1898 als zoon van de joodse huisarts Herman Pinkhof en de pianolerares Adèle de Beer, was Leo Pinkhof na een oplei ding aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid in 1922 benoemd aan de Helderse Ambachts school van directeur A.J. Besseling. Aan deze school zou hij bijna twintig jaar met veel ple de Helderse Historische Reeks is verschenen onder de titel 't Was alles zo vertrouwd", nu vrijwel uitverkocht. Laat u niet afschrikken door de prijs van 29,95. U kunt het ook zien als twee dubbeltjes per zijlijntje en dat is het waard. Lees stukje voor stukje als een echte fijnproever. Dan geniet u het meest. ZITTEN TOEGESTAAN "De geschiedenis van het protestants-christe lijk onderwijs in Den Helder". Niet ontstaan uit een jubileum-gedachte maar, om bij de titel te blijven, even plaats genomen en achterom gekeken naar een rijke geschiedenis waarin veel is gebeurd, maar waarin altijd weer het behoud van de eigen identiteit heeft voorop gestaan. Uiteraard zal het jubileumboek van dhr. Riekwel een goede basis zijn geweest maar daarnaast is zoveel speurwek verricht dat de erkentelijkheid die het bestuur hiervoor uit spreekt meer dan verdiend is. Het boekje is verkrijgbaar bij het kantoor van het P.C.O. aan de Pasteurstraat voor de (kost?) prijs van 5,00. zier blijven werken tot zijn gedwongen vertrek uit de stad aan het Marsdiep op last van de Duitse bezetter. Al vóór zijn vestiging aan de Kanaalweg in Den Helder had hij enige bekend heid gekregen als illustrator van enkele door zijn zuster Clara, de later bekend geworden schrijfster Clara Asscher-Pinkhof, geschreven boekjes. Ook had hij in die jaren enkele affi ches ontworpen voor inzamelingsacties ten behoeve van de joodse slachtoffers van de ter- Mevr. DJ.W. Groot Enzerink

Levend Verleden - Den Helder | 1997 | | pagina 12