49 temeer kantoorbaan, de rest bestond uit fabrieksarbei- inname van Rome mee in 1870. De bres die de n korte ders, ex-militairen, vissers en bedienden, tot troepen van Garibaldi op 20 september 1870 zelfs een palfrenier. De zouaven kwamen uit bij de Porta Pia in de muren van Rome scho- elke provincie, de zuidelijke in de eerste plaats ten, was het signaal voor Paus Pius IX om zijn jre uit- maar ook Amsterdam, Rotterdam en de katho- verzet tegen de overmacht te staken. Daarmede itholie- lieke gemeenschappen in Noorholland, kwam er een einde aan het bestaan van de Petrus Friesland en het rivierengebied leverden er vele Kerkelijke Staat en had het Italiaanse landen tientallen. Hun drijfveer bestond vaak uit hun Risorgimento zijn bekroning gevonden. 2). ng van geringe stand en hun achtergestelde geloof. Zij is deze hunkerden naar concreet gevaar, zelfbevestiging De vierde vrijwilliger was Hendrik Broers, k. Een en aanzien. Zo'n kans om iets van de wereld geboren 15 juli 1836, zoon van Jan Broers, landen te zien zou zich nooit meer voordoen. Ook de arbeider en Geertje Meul. Ingelijfd bij de Zulk zucht naar avontuur, de drang om er uit te bre- Zouaven op 11 december 1867, wapennummer >or uit- ken, de lokroep van de roem, speelde een rol 6101. Hij werd ontslagen op 20 juni 1870. In inisatie bij hen die zich meldden. Het werden twee jaar het jaar 1867 doet Garibaldi een poging om Franse van hun leven waarover ze nimmer uitgepraat Rome te veroveren doch deze wordt door de raakten. Ook uit de Helderse gemeenschap Franse troepen in hoofdzaak afgeslagen. Tijdens ire lei- meldden zich een zestal jonge mannen die de de Frans-Duitse oorlog van 1870 krijgen de elfdui- wapens ter verdediging van de paus wilden roodhemden hun kans en rukken zij het pause- nooit opnemen. Het waren Andries Roose, geboren lijke gebied binnen, egelijk in Den Helder op 10 maart 1846 als zoon van eweest Wilhelmus Roose en Sofia Maria Danckerts. Het was de twintigste september 1870 dat de kertijd Andries werd ingelijfd op 22 november 1866 beschieting van de Porta Pia 's morgens om gering en maakte op 3 november 1867 de slag bij acht uur begon. Niet alleen de poort maar voor- ribaldi Mentana mee. De bekende Pieter Jong uit namelijk de eeuwenoude stadsmuur naast de rslaan. Lutjebroek sneuvelde aldaar, nadat hij eerst poort was de zwakke plek in de verdediging, s het veertien Garibaldisten met de kolf van zijn Na enige uren zakte de muur in over een breed- i zaak. geweer neersloeg, alvorens hij door zijn vijan- te van dertig meter. Ruim honderd Zouaven unnen den met dolk en bajonet werd overwonnen. beklommen in een poging tot afweer van de ïrheid. Andries Roose droeg het wapennummer 3306 garibaldisten de ontstane bres. Alfons Houben in. De en was drager van het Mentanakruis. Op 4 uit Thorn en Cornelis Bos uit Nijmegen sneu- e jon- december 1868 ging hij met eervol ontslag. velden als eersten. Het aantal gesneuvelden met ruim inbegrip van de doden in de ziekenhuizen >00 en De tweede vrijwilliger was Pieter Hubertus bedroeg ruim twintig. De gevallen Zouaven Louwerier, als zoon van Hendrikus Louwerier werden bijgezet voor het altaar in de beender- s zich en Gerarda Thijssen. Hij werd geboren op 24 kelders van de paters Capucijnen. De pauselij- as het februari 1847 in het huis staande in het fort ke troepen moesten de kazernes ontruimen en reweg Erfprins. Zijn vader was sergeant opzichter der in kloosters overnachten. Onder militair eer- tigens, fortificatiën. Pieter werd ingelijfd op 10 augus- bewijs dienden zij met vaandels en bagage de en al tus 1867, wapennummer 4235. Op 30 oktober stad te verlaten en achter de poort hun wapens ef het 1867 ging hij met niet eervol ontslag. in te leveren. Met brandende ogen trokken de ït van De derde vrijwilliger was Jan Wilhelmus Zouaven, onder wie ruim 1500 Nederlanders en kapi- Koene, geboren op 14 mei 1849 als zoon van Belgen, om het Vaticaan naar de Porta Angelica, Alexander Wilhelmus Koene, van beroep stuur- waar ze strak voor zich uit keken toen de vij- - zou- man bij de marine en Aaltje de Vroome. andelijke troepen het geweer presenteerden. Per stand; Wilhelmus Koene werd ingelijfd op 9 novem- trein naar Civitavecchia vervoerd, gingen zij d een ber 1867 wapennummer 8437. Hij maakte de vandaar per schip of te voet richting Genua en

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 9