HET "LEGER DES HEILS" KORPS DEN HELDER 44 - Van de heer J. Timmermans, Langestraat 4, Den Helder: - Kopie van het blad van de Hersteld Apostolische gemeente van 27 juni 1937, inzake ingebruikneming nieuw gebouw te Den Helder (Sumatrastraat). - Boekje "Ter herinnering aan de viering van het 50-jarig bestaan der Christelijk Gereformeerde Kerk te Helder op 3 en 4 juni 1890". - Diverse negatieven, onder andere "Sail '93" uit de nalatenschap van ons lid mevrouw N. Schoorl. - Van de heer A.G.A. Ligteringen Verstegen uit Heiloo: - Oude ansichtkaarten en foto's; - Fotoserie Marinebondsgebouw (in boekje) onthulling gedenksteen. - Foto's "Record Reign" (1921) en "Eugenia" (1928); - Kleurenfolder Bakkerij Elte. De "Salvation Army", het Leger des Heils, werd in 1878 door de toen vijftigjarige Engelse predikant William Booth gesticht. De van huis uit zeer arme William Booth, die het door zelf studie tot predikant in de Methodist Church gebracht had, stapte uit de kerk, toen hem het werken onder de kansarmen in de sloppen van Londen geweigerd werd en stichtte zijn Heilsleger. Hij zelf werd "generaal". Onder hem werkten "commandanten", "officieren" en "soldaten". De nieuwelingen heetten "recru- ten", officieren in opleiding "kadetten". Kortom hij stichtte een "leger", met "krijgsartikelen" reglementen) en een strijdvlag dat ten strijde trok tegen ongeloof, onrecht en ondervoeding. Of was de volgorde het omgekeerde? Het Heilsleger, hoewel rechtzinnig protestants, acht iemands leven belangrijker dan de leer en werkt vooral op plaatsen waar de kerken allang niet meer komen. Door hun prachtig sociaal werk (volkslogementen, doorgangshuizen, nacht - Gedenkboekje Luchtdoelartillerie, o.a. te Den Helder. - Gedenkboekje 40-jarig jubileum R.H.B.S. (1938), met groepsfoto. - Boekje Nutsspaarbank: "De Reddingboot komt!". - Foto uitvoering Sabeldans door Katholieke Verkenners. - Foto personeel gemeentelijke Sociale dienst. Jaartal - Foto kersttentoonstelling Vogelvereniging 1928. - Foto (ingelijst) afscheid wethouder A.G.A. Verstegen op 15 februari 1929. - Plattegrond Oud-Den Helder, voor 1940. - Plattegrond Den Helder 1958. - Plattegrond Nieuw Den Helder 1957. - Tekst van het lied "Vivat Den Helder", van C. Prinsen. - Helderse Courant van 5 mei 1945. - 9 diverse illegale bladen 5 t/m 9 mei 1945. asielen, kinderbescherming) hebben de heilsol daten een bijzondere goodwill gekweekt bij het grote publiek. Dit wil echter niet zeggen dat het Heilsleger in ons land in 1887 te Amsterdam gesticht, een grote aanhang heeft gekregen. Misschien zijn daar de eisen - gebruik van tabak en alcohol, laat staan van drugs, is niet toege staan! - toch te streng voor? KWARTIERMAKERS. De eerste tekenen die erop duidden dat het Heilsleger plannen had met betrekking tot Den Helder blijkt uit een artikel in het "Vliegend Blaadje" van 10 oktober 1889: '"t Leger des Heils schijnt zijn operatiën ook hier te willen beginnen, althans we zagen drie tirailleurs, één mannelijke en twee vrouwelijke, door onze stra ten marcheren, overal "De Heilssoldaat" te koop aanbiedende. Wanneer ze van hun verken ningstocht met goede rapporten in 't hoofd kwartier terugkomen, hebben wij kans dat ook

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 4