PRIESTERS NA TWEE EEUWEN OP LAATSTE RUSTPLAATS 59 Op 3 oktober jl. verrastte de Helderse Courant haar lezers met het bericht dat twee oude graf zerken van achter de te slopen Oud-Katholieke kerk aan de Timorlaan zouden worden overge bracht naar het Huisduiner kerkhof. Het kerk bestuur had de Helderse Historische Vereniging verzocht het beheer van de graven over te nemen. Het betrof de stoffelijke resten van de pastores Brouwer en Willemsen, overleden respectievelijk op 31 maart 1682 en 14 novem ber 1774. Naar de courant vermeldde waren de graven tijdens de opgravingen van 1965/66 gevonden op de vroegere begraafplaats op de Torp. Helaas berust dit bericht op een abuis. De bedoelde graven lagen eertijds op de Algemene Begraafplaats te Huisduinen op een plaats temidden van hun tijdgenoten. Als geïn teresseerdejongeman bezocht ik met mijn vader de beide graven in de dertiger jaren meerdere malen. Ook de bekende dr. J. Belonje uit Alkmaar ontdekte de beide zerken waarvan hij in 1930 zijn vondst publiceerde in de Bijdragen voor de geschiedenis van het bisdom Haarlem. In 1965 bezocht ik de onder dr. Halbertsma van de R.O.B. verrichte opgravingen op de Torp en vond daar een vrij groot aantal graven van blij kens de opschriften katholieke mensen. Hier vond ik ook een aantal scherven waarvan een deel mij herinnerde aan de grafzerk van pas toor Brouwer zoals ik die kende van de Algemene Begraafplaats. Een steen waarop in medaillon een kelk met de letters I.H.S. erbo ven en dezelfde tekst als die hun ouders op de zerk van pastoor Brouwer hadden laten aan brengen: "Hier leyt een weinig aert ons lief en waert lief en waert De Heer Joannis Heycamp, priester en pastoor op de Helder en Huysduynen". De tekst was niet meer geheel te achterhalen daar de steen die op de Torp werd teruggevonden, in vele stukken was gebroken en niet meer compleet. De restanten van de zerk werden toentertijd naar het natuur historisch museum op de hoek van de Vlaming en de Oostslootstraat gebracht. De zerk zou gerestaureerd worden en naar J.T. Bremer in zijn "Oorkonden in steen" op blz. 49 vermeldt, zijn bijgezet in de tuin van de Oud Katholieke kerk. Bij het ruimen van de graven in oktober jl. werden echter niet meer dan twee zerken naar Huisduinen overgebracht. Te zelfder tijd werd ik verrast door een geïn teresseerde verzamelaar die mij een zilveren plaquette toonde, geslagen "Ter gedagtenisse van den Eerwaarden Heere Petrus W. Willemsen, Pastoor van de Helder en Huysduynen, in den Heere gerust den 14 november 1777. Requiescat in Pace". De voor zijde vertoonde in zilver reliëf een met lau werkrans omkranst en op twee gekruiste doods beenderen geplaatst doodshoofd waarop een gevleugelde zandloper en omringd door een lint met navolgend opschrift: "Denk aan Uw leydsman die U t Woord heeft verkondigt". Daaronder in een medaillon: "De Doot is een Ingang ten Leeven". M.M.J. HOOGENBOSCH. Voor- en achterzijde gedenkpenning van Petrus W. Willemsen pastoor van de Helder en Huysduynen, in den Helder gerust 11 november 1777.

Levend Verleden - Den Helder | 1996 | | pagina 19